Okuma Süresi
1 dakika
Dünyanın en yaygın kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram’dan kullanıcılara yapay zeka destekli haber akışı desteği.
Meta şirketi çatısı altındaki sosyal medya ağlarından birisi olan Instagram, “Artifact” adlı yapay zekayı kullanıcıların hizmetine sunuyor. Instagram’ın kurucularından olan Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından geliştirilen uygulama, kişiselleştirilmiş bir haber akışı sunacak. İşte detaylar!

‘Twitter’a Sürpriz Saldırı’

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram’ın kurucu ortakları Kevin Systrom ve Mike Krieger, birkaç yıldır üzerine çalıştıkları Artifact isimli uygulamayı bugün tamamlayarak resmen duyurdular. Hatta uygulama henüz erken erişimde olduğu halde App Store ve Play Store’da yayınlandı bile. Peki Artifact tam olarak ne işe yarayacak? Kevin Systrom ve Mike Krieger bu konuda yaptıkları bir açıklamada şu ifadeleri kullanmışlardı: “Yapay zeka teknolojisini kullanan kişiselleştirilmiş bir haber akışı.” Yani aslında Artifact, bir haber akış uygulaması olarak kullanıcılara destek sunacak. Hatta Kevin Systrom, yine yakın bir geçmişte yapmış olduğu başka bir açıklamada ise Artifact için TikTok‘un metin versiyonu. Google Reader’ın bir uygulama olarak yeniden doğuşu. Twitter’a sürpriz bir saldırı.” ifadelerini kullanmıştı.

Artifact Nasıl Çalışıyor?

Uygulamanın işleyişi ise oldukça önemli. Öncelikle kullanıcılar kendi ilgi alanlarını belirliyorlar. Bu arada Artifact The New York Times gibi dünyaca ünlü haber kaynaklarının içeriklerini bünyesinde barındırıyor. Kullanıcı haber akışlarını görmeye başlayıp günlük giriş yaparak haber okuduğunda yapay zekâ kullanıcının hangi haberlere odaklandığını ve sevdiğini belirleyerek spesifik konular ve gündemler hakkında onu haberdar etmeye başlıyor. Hatta ileride arkadaş ekleme özelliği ve doğrudan mesaj özelliği de yer alacak. Böylelikle kullanıcılar bir haber ile ilgili olarak arkadaşlarıyla tartışma ortamı oluşturabilecek.

Bu arada Artifact’i indirdikten sonra uygulamayı ilk açtığınızda hemen kayıt olmanız gerekmiyor. Bu noktada uygulama sizden belirli kategorilerden ilgi alanlarınızı seçmenizi istiyor. Seçiminizi yaptıktan sonra 3 sekmeden oluşan bir sayfayla karşılaşıyorsunuz. İlk sekmede sizin için özelleştirilmiş haber akışınız, ortadaki sekmede gündem olan haberler, üçüncü sekmede ise Profil sekmesi yer alıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz