Okuma Süresi
2 dakika

Türkiye’nin en eski web sitelerinden olan Ekşi Sözlük, geçtiğimiz haftalarda 24. yaşını kutlamıştı. 24 yıldır kullanıcı tarafından kullanılmaya devam eden Ekşi Sözlük hakkında, 21 Şubat tarihinde erişim engeli kararı çıktı. Ekşi Sözlüğe BTK tarafından gelen erişim engelinin ardından kullanıcılar VPN’ler aracılığıyla siteye ve mobil uygulamaya erişmeye devam etti.

Bu erişim engelinin ise neden verildiği henüz bilinmiyor. Erişim engelinin hangi gerekçeye dayandığı paylaşılmış olsa da; detaylar henüz aydınlanmış değil. Hatta Ekşi Sözlük yönetimi ve CEO’su bile bu kararın neden verildiğine dair kararnameye ulaşabilmiş değiller.

Ekşi Sözlüğe BTK’den Erişim Engeli

BTK’nin web sitesinde 21 Şubat akşamı Ekşi Sözlük’ün erişim engeli şu şekilde açıklandı;  “eksisozluk.com, 21/02/2023 tarihli ve 490.05.01.2023.-100029 sayılı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kararıyla erişime engellenmiştir.” Bu kararın ardından Cüneyt Özdemir ise Ekşi Sözlük’ün CEO’su Başak Purut ile görüştüğünü söyleyerek “Ekşi Sözlük ne oldu diye Başak Purut’a sordum. Şu cevabı aldım ‘Saatlerdir BTK’dan kimseye ulaşamıyoruz. BTK kendi karar vermiş ancak bize karar içeriği verilmedi, herhangi bir içerik kaldırma talebi/bildirimi de gönderilmemiş.’ Çok tuhaf…” dedi.

Yasağın ilk saatlerinde ise Ekşi Sözlük Twitter üzerinden açıklama yaparak bilgi sahibi olmadıklarını, kullanıcılarıyla paylaştı; “Merhaba, erişim engeli konusunda bir karar olduğunu gördük ancak ayrıntısı hakkında bilgi sahibi değiliz, yetkililerden bilgi almaya çalışıyoruz. bilgi aldıkça paylaşacağız.”

Hangi Gerekçeyle Kapatıldığı Belli Oldu

Bugün ise Ekşi Sözlük’ün erişim engeline dair ilk bilgiler ortaya çıktı. Independent Türkçe’den Gülseven Özkan, BTK yetkililerinden öğrendiği bilgileri paylaştı. Paylaşılan bilgiye göre Ekşi Sözlük; 5651 sayılı İnternet Ortamımda Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un 8/A maddesi gereğince kapatılmış.

Bu haberin ortaya çıkmasının ardından Ekşi Sözlük bir açıklama daha yaptı: “Merhaba, avukatımız ve yöneticimiz durumu takip edebilmek adına sabah saatlerinde Ankara’ya vardılar. Her ne kadar BTK yetkilileriyle görüşmek için yoğun çaba sarfetmiş olsalar da, erişim engelinin sebebine dair herhangi bir BTK yetkilisinden bilgi edinemediler. Ancak yaptığımız sorgulama esnasında, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 22/02/2023 tarihli ve 2023/1523 d.iş sayılı kararı ile erişim engeli kararı alındığını gördük. Karar henüz tarafımıza tebliğ edilmedi, bu sebeple karara ulaşmaya çalışıyoruz. Yeni bir gelişme olursa ya da bilgi edinirsek sizlerle paylaşacağız.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz