Instagram Reels

Instagram, ‘Reels’ isimli kısa süreli ve düzenlenebilir video özelliğini kullanıma açtı. Aktarılan detaylara göre kullanıcılar; Reels ile ses, efekt ve yeni yaratıcı araçlar kullanarak 15 saniyelik videolar çekebilecek ve bu videoları düzenleyebilecek.   

Sosyal medya devi Instagram, kısa bir süre önce ‘Reels’ isimli kısa süreli ve düzenlenebilir video özelliğini kullanıcı beğenisine sunduğunu duyurdu. Aktarılan detaylara göre; kullanıcılar, ‘Reels’ özelliği üzerinden ses, efekt ve yeni yaratıcı araçlar kullanarak 15 saniyelik videolar çekebilecek ve bu videoları düzenleyebilecek. ‘Reels’ videoları, gönderi veya hikaye olarak paylaşılabilecek. Ayrıca herkese açık hesaplar, ‘Reels videolarının Keşfet sekmesindeki Reels’a ayrılmış özel bölümde görülmesini sağlayabilecek. Reels ile sunulan yaratıcı araçlar ve “Keşfet” sekmesindeki bu yeni bölüm ile Instagram, kullanıcılara içerik üreticisi olma ve dünyanın her yerinden keşfedilme fırsatı sunmayı amaçlayacak. 

Bununla birlikte; Reels bölümü, Instagram kamerasında yer alacak ve çeşitli yaratıcı düzenleme araçları sunacak. Videolar oluşturulurken Instagram müzik kütüphanesinden seçim yapılabileceği gibi kullanıcılar, kendi orijinal seslerini de kullanabilecek. Orijinal sesler, herkese açık hesaplarda ilgili hesaba atfedilecek ve başkaları da bu sesi kendi Reels videolarında kullanabilecek. Galeride ayrıca, hem Instagram hem de dünyanın çeşitli yerlerindeki içerik üreticilerinin hazırladığı çeşitli Artırılmış Gerçeklik efektleri bulunacak. Zamanlayıcı ve geri sayım” araçları ile de eller serbest olarak video çekilebilecek. Birleştirilecek iki klip arasında pürüzsüz bir geçiş sağlamak amacıyla bir klipteki nesneler hizalanabilecek. Bununla birlikte; video ve seslerin belirli bölümleri, hızlandırılabilecek veya yavaşlatılabilecek.  

Reels videoları; ayrı klipler halinde çekilip birleştirilebiliyor, tek seferde çekilebiliyor veya galeriden video yükleyerek hazırlanabiliyor olacak. Diğer yandan; özelliğin kullanıma sokulmasının ardından bazı Instagram fenomenleri ve ünlü isimler, kendi hesaplarında Reels videosu paylaşımı yaptı. Türkiye’de konuya ilişkin ilk örnekler; Larissa Gacemer (@larissaburak), Elvin Levinler (@elvin), Selma Çiçekdal (@selmacicekdal), Ezgi Özanlar (@peppycooky), Sibil Çetinkaya (@sibilcetinkaya) ve Uğur Şengül (@ugursengulx) gibi isimlerden geldi. 

Instagram üzerinden Reels videosu nasıl paylaşılır? 

Instagram Reels Nasıl Paylaşılır

Instagram üzerinden ‘Reels’ videosu nasıl paylaşılır? 

  • Herkese Açık Hesaplar, ‘Reels’ videolarını Keşfet sekmesindeki ‘Reels’ bölümünde paylaşabiliyor ve Instagram topluluğu tarafından keşfedilme fırsatını yakalayabiliyor. Aynı zamanda hesap akışında da videoyu, takipçileriyle paylaşabiliyor. Belirli bir şarkı, hashtag veya efekt kullanılan Reel videoları ise o şarkı, hashtag ve efektlere özel sayfalarda görüntülenebiliyor. 
  • Gizli Hesaplar, Reels videolarını yalnızca kendi takipçileriyle paylaşabiliyor. Başkaları bu videolardaki orijinal sesleri kullanamıyor ve videolar, bu hesabı takip etmeyen kullanıcılarla paylaşılmıyor. 
  • Reels videosu hazır olduğunda; paylaşım ekranında taslak kaydedilebiliyor, kapak resmi değiştirilebiliyor, metin ve hashtag eklenebiliyor ve arkadaşlar etiketlenebiliyor. Paylaşılan Reels videoları, profilde Reels’a özel ayrı bir sekmede yer alıyor. Akış’ta paylaşılan Reels videoları ise profildeki ana sekmede de görülebiliyor.  
  • Reels videoları aynı zamanda; HikayeYakın Arkadaşlar ve DM üzerinden de paylaşılabiliyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Instagram, Shop Özelliğini Global Anlamda Kullanıma Açtı

Instagram Yeni Mağazalar Sekmesini Bazı Kullanıcılarda Test Ediyor

Instagram, Yorum Sabitleme Özelliğini Kullanıma Sundu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz