Robot Süpürge 2020

Curiocity ve küçük ev aletleri markası Homend, kısa bir süre önce gerçekleştirdikleri ‘Robot Süpürge Araştırması’nın sonuçlarını yayınladı. Aktarılan detaylara göre; robot süpürge kategorisi, 2020 yılında adet bazında yüzde 560 büyüdü. Türkiye’deki hanelerin yüzde 4.7’sinde, güncel olarak robot süpürge bulunduğu kaydedildi. Araştırma sonuçları ayrıca, robot süpürgelerin insan hayatına çok hızlı bir giriş yaptığına ve kullanım alışkanlıklarını önemli oranda değiştirdiğine işaret etti.  

Curiocity ve küçük ev aletleri markası Homend, kısa bir süre önce ortak olarak gerçekleştirdikleri ‘Robot Süpürge Araştırması’nın sonuçlarını yayınladı. Araştırma sonuçları, robot süpürgelerin insan hayatına çok hızlı bir giriş yaptığını ve kullanım alışkanlıklarının robot süpürgelere göre şekillenmeye başladığını ortaya koydu. “GFK Panelmarket 2020” verileri ile “Ipsos Hane Tüketim Paneli Dayanıklı Tüketim Ürünleri Araştırması” sonuçlarının da yer aldığı araştırma verilerine göre; robot süpürge kategorisi, 2020 yılında adet bazında yüzde 560 büyüme sağladı. “Ipsos Hane Tüketim Paneli Dayanıklı Tüketim Ürünleri Araştırması” verileri; Türkiye’deki hanelerin yüzde 4.7’sinde, güncel olarak robot süpürge bulunduğuna işaret etti.  

Bununla birlikte; araştırma sonuçları, robot süpürge kullanıcılarının mutlu olduğunu gösterdi. Robot süpürge satın alanların yüzde 92’si, beklentilerini karşılandığını bildirdi. Aktarılan diğer detaylara göre; araştırma sonuçları, robot süpürge kullanıcılarının yüzde 23’ünün temizlik öncesi bir hazırlık yapmadığını ortaya koyuyor. Yapılan ön hazırlıkta ise yüzde 52 oranı ile kabloları toplamak ilk sırayı alırken, yerde duran eşyaları kaldırmak yüzde 51 ile ikinci sırada bulunuyor. Robot süpürge kullanıcılarının sadece yüzde 17’si, temizlik öncesinde halıları kaldırmayı tercih ederken yüzde 3’lük bir kesim, diğer ön hazırlıkları da gerçekleştiriyor. 

Robot Süpürge Araştırması, robot süpürge alanların ev dekorasyonunu da değiştirdiğini gösteriyor 

Robot Süpürge Araştırması

Bununla birlikte, robot süpürgelerin mobilya sektörüne etkilerinin de ilerleyen süreçlerde kendisini daha çok hissettireceği ifade ediliyor. Robot Süpürge Araştırması, robot süpürge alanların ev dekorasyonunu da ciddi şekilde değiştirdiğini gösteriyor. Araştırmaya katılanların yüzde 72’si, “Mobilyalarımı robot süpürgeye göre seçerim” derken yüzde 44’lük bir kesim, evinin dekorasyonunu robot süpürgeye göre değiştirdiğini belirtiyor. Katılımcıların yüzde 38’i ise evinin dekorasyonunda değişiklik yapmayı planladığını söylüyor. Değişiklik yapmayacağım diyen kullanıcının olmadığının da altı çiziliyor. 

Araştırma ayrıca, robot süpürge tercih edenlerin yüzde 72’sinin evcil hayvanı olduğunu gösteriyor. Evcil hayvan besleyenlerin etrafa dökülen tüy sorununda kurtarıcı olarak gördüğü robot süpürgelere; yüzde 43 oranında kedi, yüzde 28 oranında köpek, yüzde 26 oranında kuş, yüzde 3 oranında ise diğer evcil hayvan sahiplerinden yoğun ilgi olduğu belirtiliyor. Robot süpürgelerin yüzde 59’unda konuşma özelliği olduğu da biliniyor. Robot süpürge kullanıcılarının yüzde 50’si, bu özelliği faydalı bulurken yüzde 37’si ise çok faydalı olduğunu düşünüyor. Katılımcıların sadece yüzde 3’ü, özelliği hiç faydalı bulmadığını söylüyor. Yüzde 11’lik bir kesim ise konuya ilişkin kararsız olduğuna işaret ediyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Homend, ‘Alex’ Robot Süpürge Modellerini Tanıttı! 

Samsung, Yapay Zeka Destekli Yeni Robot Süpürgesi ‘JetBot 90 AI+’ı Tanıttı! 

Mi Vacuum Mop Pro İnceleme | Kurulum, Temizleme, Haritalama Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz