Facebook çatısı altında yer alan popüler platform Instagram, uygulama üzerindeki gönderilerin kronolojik olarak görüntüleneceği yeni bir özellik üzerinde çalıştığını duyurdu. Her geçen gün uygulamaya yeni bir özellik kazandıran Instagram yöneticileri kullanıcı deneyimini geliştirmek için iyileştirmelere devam ediyor.

Bilindiği gibi, uygulamalarda gizli özellikleri test sürecinde keşfetmesiyle ünlenen Jane Manchun Wong adlı Twitter kullanıcısı, Instagram ekibinin üzerinde çalıştığı yeni özelliği keşfetti. Wong’un, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamaya göre, Instagram’da ‘En Son Gönderiler‘ adını vereceği özellik üzerinde çalışılıyor. Wong, özelliğin nasıl çalışacağını dair ekran görüntüsünü de takipçileriyle paylaştı.

Paylaşılan ekran görüntüsünden yola çıkarak, ana ekran üzerinden bir pop-up olarak açılan özellik, ‘Gönderileri Gör’ seçildiği takdirde kullanıcının görmediği tüm paylaşımları kronolojik olarak sıralama imkanı tanıyacak. Jane Manchun Wong tarafından keşfedilen özelliğin önümüzdeki aylarda kullanıma sunulması bekleniyor.

Öte yandan Instagram, 2016 yılında yaptığı köklü değişiklikle birlikte, gönderileri kronolojik olarak sıralamaktan vazgeçmişti. Bunun yerine en çok etkileşim sağlanan gönderilerin ön plana çıktığı algoritmik bir sistemi kullanmaya başladığını ve hali hazırda sistemin bu şekilde çalışmaya devam ettiğini de hatırlatalım.

Ayrıca, Twitter kısa süre önce ana sayfasına eklediği butonla beraber kullanıcılarına haber akışını popülerliğine ve ya yeni içerik sıralamasına göre takip edebilecekleri farklı seçenekler sunmaya başlamıştı. Instagram, yeni özelliği ile kullanıcılara bir seçme şansı tanımamış olsa da kronolojik sıralamayı tekrar görmek isteyen kullanıcıların taleplerini de dikkate aldığını gösteriyor.

Twitter, yanıtları daha rahat takip edebilmeyi sağlayan yeni bir özellik ekliyor 

Instagram’da takip edilen hesaplar, belli kategorilere göre sıralanabilecek