Eski Philips çalışanı Cees Jansen, Hollandalı basın kuruluşu Argos’a yaptığı açıklamada ABD ve Alman istihbaratlarının Crypto AG’yi satın almasının ardından Türkiye’ye daha kolay kırılabilir bir şifreleme cihazı sattığını belirtti.

Geçen günlerde The Washington Post gazetesinin yayımladığı bir haberde Amerika ve Alman istihbarat birimlerinin 120’den fazla ülkeye şifreleme cihazı satan Crypto AG’yi satın aldığı ortaya çıkmıştı. 

Eski Philips çalışanı Jansen, piyasadakilerden farklı ve yeni bir şifreleme cihazı olduğu belirtilen yeni cihazın, şifresini kırmayı kolaylaştırdıkları Aroflex ismindeki bir teleks olduğunu belirtti. Söz konusu cihazın NATO üyeleri arasındaki iletişimin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi sebebiyle kullanıldığını ancak Türk hükümetinin kendi elçilikleri ile iletişim kurmak ve iç görüşmelerde kullanmak amacıyla cihazı satın almak istediğini vurgulayan Jansen’e göre; NSA (Amerika Ulusal Güvenlik Daires)’ın ise cihazı kırılması kolaylaştırılmış olarak Türk hükümetine satmak istediğini belirtti. 

Söz konusu cihazın Türk hükümetine satılması konusunda ise Almanya ve ABD’nin fikir ayrılığında olmaları nedeniyle, Amerika’nın görüşmeleri Hollanda istihbaratı ve üretici firma Philips ile devam ettirdiğini açıkladı. 

Philips ve Siemens ürettikleri Aroflex isimli cihazın bir türünü pazarda halihazırda satıyordu. Şirket içinde ‘’Beroflex’’ ismiyle tanınan cihazın kırılması, orijinal Aroflex’e nazaran  çok daha basitti. Ancak ‘’Beroflex’’ isimli cihazın doğrudan Türk hükümetine satılması durumunda söz konusu olayın fark edilebileceğini belirten Jansen, “Benden Aroflex görünümlü ama aslında Beroflex olan bir cihaz üretmemi istediler” açıklamasını yaptı.

Patronlarının isteklerini yerine getiren ve zamanında yapılanı sorgulamadığını açıklayan eski çalışan fikrinin değiştiğini dile getirerek açıklamada bulunduğunu aktardı. 

Bu sefer Huawei, ABD’yi casuslukla suçladı!