instagram-2022-adam-mosseri-teknosafari

Geçtiğimiz aylarda ABD’de kullanılmaya başlayan Instagram aile merkezi özelliği, Türkiye’de de kullanıma sunuldu. Aile Merkezi özelliği ile birlikte ebeveynler çocukları için yeni denetim mekanizmaları kurma ve sosyal medya denetimi ile ilgili eğitim sahibi olma imkanı bulacak!

Ebeveynlerin Aile Merkezi özelliğini kullanabilmek için çocuklarına onay daveti göndermeleri yeterli olacak. Davetin kabul edilmesi durumunda ebeveynler, çocuklarının Instagram kullanımını günlük veya haftalık olarak belirli saat aralıklarıyla sınırlayabilecek. Yeni denetim özellikleri, çocukları bir gönderiyi veya hesabı şikayet ettiğinde, ebeveynlere kimin şikayet edildiği ve şikayetin türünün ne olduğuna dair de ayrıntılı bilgi edinme imkanı tanıyacak.

Aileler Bilgilendirici Makalelerden de Faydalanabilecek!

Ebeveynler Aile Merkezi özelliği ile çocuklarının sosyal medya kullanımı üzerinde kontrol sağlayabilmenin yanı sıra, özelliğin içerdiği bilgilendirdiği makalelerden de yararlanma imkanı bulacak. ParentZone, Media Smarts, Ulusal Medya Okuryazarlığı Eğitimi Derneği ve Siber Zorbalık Araştırma Merkezi gibi kuruluşlar tarafından yayınlanan bu makaleler, ebeveynlere, çevrimiçi güvenlik konularıyla ilgili gençlerle nasıl konuşulacağı hakkında yararlı ipuçları verecek. Bu sayede Instagram, ebeveynlerin çocuklarının sosyal medya denetimini daha bilinçli bir şekilde sağlamasına yardım etmiş olacak.

ConnetctSafely,org CEO’su Açıklama Yaptı!

ConnectSafely.org CEO’su Larry Magid, Instagram Aile Merkezi hakkında yaptığı açıklamada Instagram’ın, genç kullanıcıların gizliliklerini ve özerkliklerini ihlal etmeden ebeveyn denetimi araçlarını geliştirmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Magid, ebeveyn denetiminin çocuklar tarafından verilecek olan onaya bağlı olmasının çocuk ve ebeveyn arasında bir zorlama ilişkisinden ziyade iş birliğine dayalı bir ilişkiyi teşvik ettiğine ve çocuklar üzerinde bir kontrol mekanizması kurmaktan çok onlara doğru kararlar almaları konusunda rehberlik etmekle ilgili olduğuna parmak bastı. Magid’e göre araçlar, ebeveynlere, gençlerin her hareketini yönetmeden veya ebeveyni aşırı miktarda bilgi ile boğmadan, çocuklarının Instagram’ı nasıl kullandığına dair fikir veriyor.

Genç Kullanıcılar İçin “Nudges” ve “Reels İzlemeye Ara Ver” Özellikleri Geliyor!

Instagram aynı zamanda Keşfet sayfasında tekrar tekrar aynı tür içerikleri tüketen genç kullanıcılar için de “Nudges” isminde yeni bir özelliği kullanıma sundu. Bu özellik ile birlikte Instagram genç bir kullanıcının tekrar tekrar aynı tip içerikleri tükettiğini gözlemlediğinde ve bu içeriğin zararlı olduğunu tespit ettiğinde kullanıcıyı “dürterek” başka içeriklere yönelmesini sağlayacak. Instagram, bu özellikle birlikte gençleri yeni içerikler keşfetmeye teşvik etmeyi ve gençlerin sosyal medyada geçirdiği zamanı daha güvenli ve kaliteli hale getirmeyi amaçlıyor.

Geçtiğimiz aylarda Instagram’da uzun zaman geçiren gençlere ara vermeleri gerektiğini belirten bir bildirim özelliğini hayata geçiren Instagram, bu özelliğin kapsamını genişleterek çok fazla Reels tüketen gençler için de Reels izlemeye ara vermeleri için bir hatırlatma seçeneğini kullanıma sundu. Instagram, yeni ara verme uyarısı sayesinde çok fazla Reels kullanan genç kullanıcılarda farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz