Instagram dünya çapında oldukça yaygın olarak kullanılan sosyal medya araçlarından birisi. Peki ama Instagram’ın hangi algoritma ile çalıştığını biliyor muydunuz? Gönderilerin neye göre sıralandığı, hangi gönderileri neden görüyor olduğunuz gibi birçok merak edilen soru, Instagram CEO’su Adam Mosseri tarafından yapılan açıklamalarla sonunda açığa kavuşuyor.
Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram’ın nasıl çalıştığına dair ve nasıl bir algoritmaya sahip olduğuna dair oldukça çok soru ve kafa karışıklığı var. Ancak Instagram CEO’su Adam Mosseri tüm bu soru işaretlerinizi cevaplıyor. İşte detaylar!

Instagram Algoritması

Bir Instagram hesabınız varsa ve gün boyu hesabınıza düşen yüzlerce hatta binlerce gönderinin neden sizin karşınıza geldiğini merak ediyorsanız işte bu yazı tam size göre. Çünkü Instagram CEO’su Adam Mosseri, birçok hesap sahibinin kafasındaki bu soru işaretlerine ve Instagram’ın algoritmasının nasıl çalıştığına bir açıklık getiriyor. Bu konuda ilk olarak akış sayfasının nasıl çalıştığını anlatan Mosseri, ‘Kullanıcı etkinliği’ başlığı altında kişilerin kullanım alışkanlıklarına vurgu yapıyor. Yani beğendiğiniz, kaydettiğiniz, yorum yaptığınız ya da biriyle paylaştığınız gönderileri, Instagram sizin ilgi alanınız olarak kabul ediyor ve size gelen gönderileri buna göre şekillendiriyor. Diğer yandan hikayelerin nasıl sıralandığı konusuna da açıklık getiren Mosseri, öncelikle geçmiş görüntülemenin yapıldığını ardından da etkileşim sıklığı ve yakınlığa göre hareket edildiğini aktarıyor. Yani öncelikle bir kullanıcının hikayesine ne kadar çok bakarsanız o kullanıcının o kadar ön sıralarda yer aldığını aktarıyor. Ayrıca Instagram’da yakınlık seviyeniz arttıkça, hikayelerin de ön plana çıkarıldığından bahsediyor.

Keşfet Sayfası ve Reels Sayfası Nasıl Çalışıyor?

Bu arada Instagram’da beğenilen sayfalardan birisi de ‘Keşfet’ sayfası elbette. Keşfet sayfasının çalışma biçiminde önemli olanlar ise öncelikle gönderinin popülerliği ve ardından da keşfet’teki hareketler, gönderinin sahibiyle olan geçmiş, gönderinin sahibiyle ilgili bilgiler rol oynuyor.
Son olarak reels sayfasının nasıl çalıştığına bakmak gerekirse, burada da kullanıcı etkinliği, etkileşim geçmişi, gönderinin popülerliği ve gönderi sahibinin popülerliği ön plana çıkıyor. Yani kısacası Instagram algoritması nasıl çalışıyor sorusunun cevabı, pek çok kategoride aslında birbirine benziyor diyebiliriz.
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz