Hindistan Kripto Para

Hindistan meclisi, içlerinde ‘Bitcoin’ gibi popüler seçeneklerin de yer aldığı özel kripto para birimlerini yasaklayacak bir kanun teklifi sunmaya hazırlanıyor. Söz konusu hamlenin, ülke hükumetinin resmi kripto para birimini yaratmasının önünü açacağı ifade ediliyor. 

Hindistan meclisi, ülkede işlem gören ve içlerinde ‘Bitcoin’ gibi popüler seçeneklerin de yer aldığı tüm özel kripto para birimlerini yasaklayacak bir kanun teklifi sunmaya hazırlanıyor. Parlamentonun, bu hamle sonrası ‘Hindistan Merkez Bankası’ tarafından piyasaya sürülen resmi bir dijital para formatı oluşturmak için ilk adımı atacağı ifade ediliyor. Yasa teklifinin, mevcut meclis oturumunda gündeme taşınması bekleniyor. Resmi bir yasağın gelmesinin ise oldukça uzun zaman alabileceği tahmin ediliyor. 

Diğer yandan; Hindistan hükumeti, 2018 yılında kripto parayı kanuni bir para birimi olarak tanımadığını açıklamıştı. Bununla birlikte hükumet, aynı yıl içerisinde kripto para kullanan kişiler için 10 yıla varan hapis cezası verilmesini ve dijital paraların yasaklanmasını önermişti. ‘Rezerv Bankası (The Reserve Bank of India)’ da kripto paraların, fiziksel bir karşılığı olmadığı ve damgalanmadığı gerekçesiyle gerçek bir para birimi olarak kabul edilemeyeceğini savunmuştu. Hindistan yüksek mahkemesi ise itiraz edenlerin yanında yer almış ve 2020 yılında, dijital para ticaretini serbest bırakmıştı.  

Hindistan tarafından uygulamaya konulacak kripto para yasası, hükumete daha fazla kontrol verecek 

Hindistan Kripto Para Yasası

Bununla birlikte; Hindistan’ın resmi bir dijital para birimini piyasaya sürmek adına özel kripto para birimini yasaklaması, uzun süredir beklenen bir hamleydi. Resmi bir dijital para formatının, hükumete yabancı nüfuzunu sınırlayacak şekilde daha fazla kontrol vereceği ve geleneksel paraya paralel olarak istikrar sağlayacağı tahmin ediliyordu. Bitcoin gibi popüler kripto para birimlerinin değerinin, hala önemli oranda dalgalanma yaşadığı ve manipülasyona daha yatkın olduğu düşünülüyordu. Bu nedenle; Hindistan tarafından uygulamaya konulacak kripto para yasası ve yasağının, resmi bir dijital para formatının önünü açması bekleniyordu.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Hindistan Aralarında PUBG Mobile’ın da Bulunduğu Çin Merkezli 118 Uygulamayı Yasakladı

Xiaomi, Hindistan’nın Kararlarına Uyum Sağlamaya Çalışıyor

Hindistan, sosyal medyada kullanıcı gizliliğini hiçe sayan bir dizi yasa üzerinde çalışıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz