Okuma Süresi
1 dakika
Merkezi Santa Clara, Kaliforniya’daki Silikon Vadisi’nde olan teknoloji devi Intel, son zamanlarda isim konusunda yapacağı değişimle gündemde. Amerika Birleşik Devletleri merkezli olan teknoloji şirketi Intel’in, işlemci isimlendirmelerinde uzun süredir kullandığı “i” takısını kaldıracağı ortaya çıktı. Konuya dair yapılan haberleri doğrulayan firma, birkaç hafta içerisinde resmi bir açıklama yapacağını da ilan etti.
Silikon Vadisi şirketlerinden birisi olan ve Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir teknoloji devi olan Intel, bilindiği gibi gelire dayalı, dünyanın en büyük ve en değerli yarı iletken yonga üreticisi. Bugün birçok kişisel bilgisayarda var olan işlemcide kullanılan X86 serisi mikroişlemcilerin mucidi olan Intel, son günlerde bir isim değişikliği ile gündemde. İşte detaylar!

Intel’den Beklenmedik Değişiklik

Dünyanın en büyük ve en yaygın işlemci üreticilerinden birisi olan Intel, oldukça büyük bir değişime imza atmak üzere. Firmanın “Meteor Lake” olarak isimlendirdiği ve önümüzdeki süreçte piyasaya süreceği işlemcileri, uzun yıllardır kullanılan “i” takısını kaldırmaya hazırlanıyor. Bu değişikliğe göre yeni nesil Intel işlemciler artık i3, i5, i7, i9 gibi isimlere sahip olmayacaklar. Oldukça radikal bir karar almış olan Intel, bu kararı yaklaşmakta olan bir işlemcinin test edildiği Ashes of Singularity isimli oyunun veri tabanında yer alması sonrasında aldı. Bu işlemci “Intel Core Ultra 5 1003H” olarak markalandırılmıştı ve bu bilginin peşine düşen Tom’s Hardware, Intel’in gizlediği bilgiyi ortaya çıkarmayı başardı.

Firma Gelişmeleri Doğruladı

Her ne kadar Intel tarafından önemli detaylar verilmemiş olsa da, firma yine de bu gelişmeyi doğruladı. Bu doğrultuda da Intel’in bundan sonra piyasaya süreceği işlemcilerde “Core i” yerine “Core Ultra” takısı kullanacağı duyuruldu. Bir Intel sözcüsünün “Markalandırma stratejisinde değişiklikler yapıyoruz. Önümüzdeki haftalarda bu heyecan verici değişikliklerle ilgili daha fazla ayrıntı sağlayacağız.” ifadeleri aslında bir yandan da bu gelişme ile ilgili sona gelindiğinin bir itirafı. Intel’in yaklaşan işlemcisi Ashes of Singularity veri tabanındaki verileri de aynı şekilde işlemcinin 18 çekirdekli bir yapıda olacağını gözler önüne seriyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz