internet kısıtlaması

Dün akşam İdlib’de Türk askerine yapılan vahim saldırı sonrasında Türkiye’deki kullanıcılar sosyal medya platformları başta olmak üzere internete erişimde ciddi sıkıntılar yaşamaya başladı. Yaşanan üzücü olaylar sonrasında internete getirilen erişim kısıtlamasını ise NetBlocks doğruladı. Saat 17.00 itibariyle ise internet kısıtlaması kalkmaya başladı.

Siber güvenlik kurumu NetBlocks’un açıkladığı bilgilere göre dün akşam saat 23.00 Türk Telekom kullanıcıları Twitter, Instagram ve Facebook başta olmak üzere erişim sıkıntısı yaşamaya başladı. 

Saat 23.30 itibariyle Türk Telekom kullanıcılarının Twitter’a erişemediği raporunu yayınlayan NetBlocks bunun ardından erişim sağlanamayan platformlara Instagram ve Facebook’u da ekledi. 

NetBlocks’un açıkladığı verilere göre yaşanan erişim sıkıntısından etkilenenler sadece Türk Telekom kullanıcıları olmadı. Turkcell ve Vodafone da saat 00.20 itibariyle söz konusu erişim sıkıntısının yaşandığını bildirdi. 

Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube’a erişilemedi

netblocks internet erişim doğrulaması

Bugün öğle saatlerine kadar yaşanan erişim sıkıntısı sebebiyle birçok kullanıcı Twitter başta olmak üzere, Instagram, Facebook ve YouTube’a erişim sağlayamıyordu. İnternet kullanıcıları VPN uygulamalarını kullanarak söz konusu sitelere erişim sağlayabildi. 

NetBlocks’un verilerine göre 2016 senesinde başlayan Fırat Kalkanı ile birlikte Ekim 2019’da başlayan Barış Pınarı operasyonlarında da dün akşam yaşanan kısıtlanmalara benzer durumlar gerçekleşmişti. Ancak Türk internet kullanıcılarının 2016 yılından beri yaşadığı en büyük internet kısıtlaması dün yaşandı. 

İnternet erişim kısıtlaması kalkmaya başladı

Dün akşam tüm Türkiye’nin yüreğini yakan acı haber sonrasında yaşanmaya başlanan internet kısıtlaması kalkmaya başladı. İdlib’de 33 askerimizin yaşamını yitirdiği saldırı sonrasında sosyal medya kullanıcıları özellikle Twitter başta olmak üzere VPN servis uygulamalarını kullanarak haber almaya çalıştığını belirtti. Kısıtlamaların kalktığı bildirilirken bir kesim kullanıcı ise bazı alanlarda hala erişim kısıtlanmasının devam ettiğini iddia ediyor. 

İdlib’de askerlerimize karşı düzenlenen saldırıdan sonra kısıtlama Twitter’dan başladı. Daha sonra diğer sosyal medya platformlarında da görülen erişim problemi anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta da yaşanmıştı. Kullanıcılar birbirleriyle iletişime geçemediklerini aktarmıştı. 

Dün akşam saat 23.00 civarında başlayan internet erişim kısıtlamasının bugün 17.00 itibariyle, 18 saatin ardından kademeli olarak kalkmaya başladı.

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız..

Yurt dışı internet sitelerinden ithal edilen ürünlerin vergisiz satılması kaçakçılık sayılacak!