Oyun Geliştiricileri Konferansı

Coronavirüs dünyaya yayılmaya devam ederken sosyal hayatı da etkilemeye devam ediyor. Coronavirüs nedeniyle Amerika’da düzenlenecek Oyun Geliştiriciler Konferansı (GDC) iptal edildi.

Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yavaş yavaş yayılmaya devam eden Coronavirüs, can kayıplarına sebep olmaya devam ettiği gibi sosyal hayatı etkilemeye de devam ediyor. Önce çindeki birçok üretim tesisinin kapatıldığı veya üretime ara verdiği haberleri geldi.

Daha sonra bir biri ardına sosyal etkinlikler de  iptal edilmeye başlandı. Dünyanın en büyük mobil teknoloji fuarı MWC 2020 direnmiş olsa da en sonunda etkinliği iptal etmek zorunda kaldı. Hastalığın İtalya’ya sıçraması sonrasında, İtalya’nın en önemli organizasyonlarından olan Venedik Karnavalı’nın iptal edilmesine karar verilmişti. Son dönemde ise Facebook’un F8 Geliştiriciler Konferansı iptal edilmişti. Hatta Cenevre Otomobil Fuarı bile bu sene Coronavirüs sebebiyle iptal edildi. Bütün bu iptal kararlarının yanında bazı teknoloji firmaları da yeni ürünlerini internet üzerinden tanıtmayı tercih ettiler. Şimdi ise Coronavirüs yüzünden Amerika’da düzenlenen Oyun Geliştiricileri Konferansı yani GDC 2020 ertelendi.  

Oyun Geliştiricileri Konferansı 2020, yaz aylarına ertelendi

Oyun Geliştiricileri Konferansı 2020, yaz aylarına ertelendi

MWC 2020 etkinliğinde olduğu gibi GDC 2020 etkinliğine önce şirketlerden katılmama açıklamaları geldi. Dünyanın en büyük ve en çok kazanan oyun stüdyolarından biri olan Electronic Arts katılmayacağını söylemişti. Oyun geliştirme motoru Unity de bu sene düzenlenecek GDC 2020 etkinliğine katılmayacağını açıklamıştı. Efsane haline gelmiş oyun geliştiricisi Hideo Kojima’nın oyun stüdyosu Kojima Productions da bu sene GDC 2020’ye katılmayacak şirketler arasındaydı. Hatta Facebook ve Microsoft bile bu sene düzenlenecek olan GDC 2020 ye katılmayacaklarını söyledi. Bu katılmama kararlarından sonra GDC 2020 tarafından resmi açıklama geldi ve GDC 2020 ertelendi. 

Yapılan açıklamada ‘’Oyun endüstrisi ve ortaklarımızla yapılan uzun toplantılar sonucunda büyük üzüntü duymakla birlikte bu Mart ayında düzenlenecek olan GDC 2020 ertelendi. Uzun zamandır çalıştığımız ve hazırlandığımız bu etkinliği gerçekleştiremediğimiz için büyük hayal kırıklığı içerisindeyiz’’ dendi. Oyun Geliştiricileri Konferansı 2020’nin yaz aylarında yapılacak bir şekilde ertelendiği de eklendi. Yaz aylarında Coronavirüs tehdidinin geçmesini umuyoruz. Eğer yaz aylarına kadar Coronavirüs tehdidi devam ederse birçok etkinliğin ertelenme ve iptal edilme haberlerini almaya devam ederiz. Yaz aylarında oyun dünyası için E3 ve Gamescom gibi önemli etkinliklerde yer alıyor. Ama daha o etkinlikler için iptal ya da şirketler kanadından katılmama açıklamaları daha gelmedi. 

APPLE HİSSEDARLAR TOPLANTISI

Cenevre Otomobil Fuarı coronavirüs sebebiyle iptal edildi

Coronavirüs sebebiyle Facebook F8 Geliştiriciler Konferansı iptal edildi