Apple tarafından 2020 yılında piyasaya sürülecek iPhone 12 modeli hakkında internet dünyasında birçok dedikodu dolaşıyor. Kimi Apple’ın eski çalışanları kimi ise ömrünü Apple ürünlerini takip etmeye adamış Apple analistleri kimiyse dünyanın öncü teknoloji yayınlarına ait bu öngörü ve dedikoduları sizler için derledik. 

Apple tarafından geliştirilen ve geliştirilecek her ürün tüm dünyada oldukça dikkat çekiyor ve en merak edilen konular arasında yer alıyor. Piyasaya sürülen hemen her ürün yoğun ilgi görüyor ve hatta birçoğunun piyasaya çıkacağı gün insanlar geceden mağaza önünde sıraya giriyor. 

Hal böyle olunca da Apple hakkında her gelişme büyük ilgi topluyor. Henüz çok yeni piyasaya sürülmesine rağmen iPhone 11’i geride bırakarak iPhone 12 ile gelecek yenilikleri konuşmaya başladık. Peki iPhone 12’nin yenilikleri neler olacak? iPhone 12 hangi teknoloji özelliklere sahip olacak? Bu konuda tüm dünyada birçok farklı tahmin ve dedikodu dolaşıyor. Henüz piyasaya sürülüş tarihi ve teknik özelliklerine ilişkin resmi bir açıklama olmasa da internet aleminde dolaşan bu dedikoduları sizler için derledik. 

2020’de 5 yeni iPhone gelecek

Bu haberi geçen hafta okurlarımızla paylaşmıştık. Apple analisti olan Ming-Chi Kuo’ya göre, firma 2020’nin ilk yarısında yeni bir iPhone SE 2’yi satışa sunacak. Yılın geri kalanında ise Apple, yeni 4 iPhone modeli çıkartmayı planlıyor.  Kuo’nun aktardığına göre tüketiciler 2020 senesinde 4’ü üst segment, 5 farklı iPhone’la buluşabilecek.

iPhone 12 ne zaman piyasaya çıkacak?

iPhone 12 serisinin 2020 sonbaharında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Zira Apple tarafından 2011’den bu yana her son baharda en az bir model tanıtıldı. Bu konudaki tek istisna 2016 yılında tanıtılan iPhone SE’ye ait. 2020’de piyasaya sürülmesi beklenen iPhone SE 2’nin de bir önceki modelde olduğu gibi ilk baharda tanıtılması bekleniyor. 

Şimdiye kadar ki en büyük iPhone 2020’de geliyor

Apple 2020’de telefonların boyutlarını büyütecek. Sızıntılara göre yeni iPhone modelleri 5,4 inç, 6,1 inç ve 6,7 inç boyutunda olacak. Bu gerçekleşirse 6,7 inçlik model bugüne kadar üretilen en büyük iPhone olacak.

iPhone 12’de çentik olmayacak

iPhone 12 serisi ile ilgili dikkat çekici bir iddia Ben Geskin’den geldi. Geskin, Apple’ın iPhone 12 serisinde çentik bölümünü ortadan kaldıracağını açıkladı. Geskin’e göre Apple, çentikte yer alan donanımları, iPhone 12’nin çerçevesine sıkıştıracak.

 

iPhone 12’de USB-C kullanılacak

Bu iddia oldukça tartışmalı. Kimileri 2018 iPad Pro modelinde olduğu gibi buna geçileceğini iddia etse de bunun özel bir durum olduğunu ve iPhone 12’ye yansıtılmayacağını söyleyenler de var. Fakat bu yeniliğe kesin gözüyle bakanlar da hiç azımsanmayacak derecede.

iPhone ekranları daha ince olacak

ETNews’in haberine göre, yeni iPhone’lar daha ince bir ekrana sahip olacak. Apple’ın yeni telefonlarının dokunmatik ekran devresi ayrı bir katmana ihtiyaç duymadan doğrudan OLED panelinde şekillendirilecek. Bu da telefonların daha ince olacağı yönündeki iddiaları güçlendiriyor.

iPhone 12, iPhone 5’te olduğu gibi metal çerçeveli olacak 

 

Söylentilere göre iPhone 12, iPhone 4 ve 5 serilerinde olduğu gibi metal çerçeveli ve köşeli olacak ama daha ince olacak. iPhone 12, daha yumuşak ve dairesel hatlara sahip iPhone 11’den farklılaşacak. 

 

İlk 5G Destekli iPhone’lar 2020’de geliyor 

İddialara göre 2020’de piyasaya sürülecek iPhone 12 serisinin tümü 5G destekli olacak. Böylece tüm cihazlar daha yüksek hız ve standartlar sunacak. 

iPhone 12’de 6GB RAM olacak 

Barclays analistlerinin hazırladığı rapora göre, 2020’de çıkması beklenen iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max, 6GB RAM’e sahip olacak. Bilindiği gibi iPhone 11 serisi 4GB RAM’e sahip. Yeni iPhone’ların 6GB RAM ile performansını artıracağını söyleyebiliriz. 

iPhone 12 Pro ve Pro Max 4 kameralı olacak 

iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max yüksek performanslı 5G bağlantısı için 3D algılama kameraları ile birlikte gelecek. Yani iPhone 12 serisinin bazı modellerinde, 4 adet arka kamera karşımıza çıkabilir.

 

Daha güçlü işlemci

Bilindiği gibi Apple, iPhone modellerinde kendi ürettiği işlemcileri kullanıyor. iPhone 11 serisinde kullanılan A13 işlemci, birçok testten oldukça iyi sonuçlar almıştı ve Apple’ın A13’ü geliştirmek üzere çalışmalar yaptığı biliniyor. Buna göre gelecek yıl A14 işlemci ile daha güçlü işlemcilerin gelmesi bekleniyor. 

iPhone SE 2’inin özellikleri

2020’nin başlarında piyasaya sürülmesi beklenen iPhone SE 2 modeli çerçeveli 4,7 inçlik ekranla gelecek ve Touch ID home butonuyla iPhone 8’e benzemesi bekleniyor. Ancak cihazın iPhone 8’den farklı olarak daha hızlı bir A13 yongaya ve 3 GB RAM’e sahip olacağı düşünülüyor. Kuo’ya göre tıpkı orijinal SE’de ve iPhone 8’de olduğu gibi cihazın arka tarafında tek bir kamera bulunacak. Üst model iPhone’ların ise yeni metal çerçevesi ve düz kenarlarıyla iPhone 4’e benzemesi bekleniyor.

Apple 2020 model iPhone’larda ilk kez ekrana gömülü parmak izi sensörü kullanacak

Bu konuyu da daha önce sizlerle paylaşmıştık. Paylaşılan bilgilere göre 2020 yılında kullanıma sunulacak olan iPhone modelleri hem Face ID hem de ekrana gömülü olarak gelecek olan Touch ID teknolojilerine sahip olacak. Şirket geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü iPhone XS, XS Max ve Xr modellerinde yüz tanıma teknolojisi olan Face ID’yi kullanmıştı.

Apple iPhone 12 ekranlarını Samsung’dan alacak

Apple’ın rakibi Samsung ile böyle bir iş birliğine gidip gitmeyeceği elbette meçhul. Ancak bu haber de ETNews tarafından ortaya atılan iddialardan biri. Apple’ın iPhone 12 modellerinin ekranlarını Samsung’dan alacağı da iddialar arasında. Pro modellerde kullanılacak Samsung imzalı Y-OCTA ekranların cihazları daha hafif ve ince kılabileceği de söylentilerden biri.