Apple’ın Haziran ayında tanıttığı ve henüz piyasaya sürülmeyen ürünleri Mac Pro ve Pro Display XDR’ın satış tarihi belli oldu. Şirketin tasarımıyla dikkat çeken ürünü Mac Pro ne zaman satışa çıkacak sorusu nihayet yanıt buldu. 

Apple’ın merakla beklenen rende tasarımlı bilgisayarı Mac Pro, Aralık ayında satışa sunulacak. Apple’dan yapılan duyuruya göre Mac Pro ve Pro Display XDR 10 Aralık’ta raflardaki yerini alacak. 

Mac Pro ve Pro Display XDR’nin Türkiye’deki satış tarihi ve fiyatı ise henüz kesinleşmiş değil. Fakat fiyatların oldukça yüksek olacağını tahmin etmek zor değil. Ürünün 10 Aralık’tan kısa bir süre sonra Türkiye’de de satışa sunulması bekleniyor. 

Mac Pro’nun Fiyatı

Mac Pro’nun teknik özellikleri ve satış fiyatıysa yine merak edilen konulardan. Intel Xeon işlemci, Radeon Pro 580X grafik kartı, 32 GB RAM ve 256 GB SSD özelliklere sahip giriş seviyesi Mac Pro’nun satış fiyatı 5.999 dolar olarak belirlendi. 32 inçlik Pro Display XDR ise 4.999 dolardan piyasaya sürülecek.

Apple tarafından bugüne kadar geliştirilen en güçlü ürün olarak tasarlanan Mac Pro serisi, alüminyum gövdeye sahip ve büyük bir rendeyi andıran tasarımıyla dikkat çekiyor. Ancak daha önemlisi Apple’ın en güçlü bilgisayarı olarak adlandırılan Mac Pro’nun teknik özellikleri. 

Mac Pro, 8 çekirdekten 28 çekirdeğe yükseltebilen Intel Xeon W işlemciye ve 1,5 TB’lik DDR 4 ECC RAM’e sahip. Mac Pro ayrıca içinde 4 ekran kartı barındırabilen MPX modüllerine sahip. 

Mac Pro’nun Teknik Özellikleri

Mac Pro’nun paslanmaz çelik iskelet üzerine yerleştirilmiş alüminyum muhafazayı yukarı kaldırarak tüm bileşenlere ve zengin yapılandırma seçeneklerine 360 derece erişim sağlayabiliyorsunuz. Böylece ortada hiçbir sınır kalmıyor.

Profesyonel kullanım için geliştirilen Mac Pro, prodüksiyon için render almaktan yüzlerce sanal müzik aleti çalmaya veya bir iOS uygulamasının simülasyonunu aynı anda birden fazla aygıtta çalıştırmaya kadar birçok zor görevin üstesinden gelebilecek kadar yetenekli. Sistemin kalbinde, 28 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilen yeni Intel Xeon işlemci yer alıyor. Bu şimdiye kadar bir Mac’te bulunan en yüksek çekirdek sayısı. Ayrıca 64 PCI Express hattı, geniş L2 ve paylaşımlı L3 önbellekler işlemcinin hem içinde hem de dışında muhteşem bir bant genişliği sağlıyor.

Altı adet süper hızlı ECC bellek kanalı ve 12 adet fiziksel DIMM yuvasıyla yeni Mac Pro 1.5 TB’a kadar bellek desteği sunuyor. Yani büyük projeler üzerinde çalışan, devasa veri setlerini analiz eden veya aynı anda birden fazla profesyonel uygulama kullanan profesyoneller her tür işi çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Ve bilindik kule tipi kasalarda bellekler ulaşılması zor noktalara yerleştirilirken Mac Pro’nun çift taraflı anakartı sayesinde belleğe erişim kolaylaşıyor.

Güç kavramını bir adım daha ileri taşımaya kararlı yeni Mac Pro ile, iki adet Radeon Pro Vega II Duo MPX Modülü’nü birlikte yapılandırabiliyorsunuz. Yani dört adet GPU bir araya gelerek 56 teraflopa kadar işlem performansı ve 128 GB yüksek bellek bant genişliği sunuyor. Bu, GPU ile render almaktan yapay öğrenmeye ve parçacık simülasyonlarına kadar her şeyin üstesinden gelebilecek bir güç demek.

Çoğu GPU, sistemin genelinden ayrı bir parça olarak kabul edildiği için kendi soğutma sistemine ihtiyaç duyar. MPX Modülü ise Mac Pro’ya entegre bir bileşen olarak tasarlandı. Ve özel formu sayesinde daha geniş bir ısı düşürücüye imkan sağlıyor. Bu ısı düşürücü, makinenin içindeki hava akışıyla birlikte ısıyı sessizce dağıtıyor. Gürültü yapan cıvatalı bir fan olmadığı için ısı ve desibel seviyeleri çok düşük oluyor.