Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Facebook, bünyesinde bulunan Instagram ve kendi platformu için yeni bir özellik duyurdu. Sosyal medya devi, artık yüksek erişimli hesapların konumunu göstereceğini açıkladı.

Dünya çapında 1,5 milyar aktif kullanıcısı bulunan Facebook, popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram’la birlikte kendi bünyesine; yayınların ve yüksek erişimli hesapların yerlerini göstereceğini açıkladı. Facebook, platformlara eklemeyi planladığı yeni özellik ile şeffaflığı artırmayı amaçlıyor. Bunun yanında ise şirket söz konusu özellik ile de gönderilerin ve hesapların güvenilirliğini sağlayacaklarını dile getirdi.

Kullanıcılar artık hem Instagram’da hem de Facebook’ta bulunan paylaşımların nereden yapıldığını ve paylaşımı yapan hesabın konumunu görebilecekler. 

Facebook ve Instagram’a yüksek erişimli hesapların ve yayınların konum bilgilerinin eklenmesi özelliği şu anda ABD’de test edilmeye başlandı. Denenmeye başlayan yeni özellikte Facebook, öncelikli olarak yüksek erişime ve takipçiye sahip sayfa ve hesapların yerlerini açık bir şekilde gösterecek.

Facebook ve Instagram yeni özellik şeffaflık sağlayacak

Şu an için ABD’de test edilmeye başlanan yeni özellik Facebook Ürün Yöneticisi Anita Joseph ve Instagram Ürün Müdürü Georgina Sheedy-Collier tarafından yazılan bir blog yazısında duyuruldu. Anita Joseph ve Georgina Sheedy-Collier denenmeye başlanan yeni özellik için “Bu değişiklikler Facebook ve Instagram’da seçimleri koruma ve şeffaflığı artırma konusundaki geniş çabalarımızın bir parçasıdır. Bu uygulamayla insanlar okudukları, güvendikleri ve paylaştıkları içerikler hakkında daha bilinçli bir yaklaşıma sahip olabiliyorlar” dedi.

Facebook ve Instagram’a eklenmesi planlanan yüksek erişimli hesapların konum bilgisini paylaşma özelliğinin ‘daha fazla bilgi verme’ amacıyla yapıldığı da aktarıldı. Ancak ikili yüksek erişimli hesapların hangi kapsam içerisinde değerlendirileceği hakkında bir açıklama yapmadı.

ABD’de denenmeye başlayan ve ardından başka ülkelerde de aktif edilmesi planlanan özelliğin tarihi hakkında ise herhangi bir bilgi verilmedi.

Facebook yeni özellikle kullanıcı güvenini artırabilir

Facebook’un 2014 yılında 50 milyondan fazla kullanıcısının kişisel verilerini Cambridge Analytica’ya sızdırmasının ortaya çıkmasından bu yana şirketin güvenilirliği ciddi boyutta zedelenmişti. Elde edilen bilgiler, 50 milyondan fazla kullanıcının kişisel bilgilerini içeren verilerin ABD’de gerçekleşen seçim ile alakalı olduğunu ortaya çıkarmıştı. Milyonlarca kullanıcının bilgi ve kişisel verileri seçmenlerin fikrini etkilemek adına politika amaçlı kullanıldı. Söz konusu skandalın ortaya çıkmasının ardından ise Facebook, kamuoyundan özür dilemiş ve Cambridge Analytica ise verileri uygunsuz bir şekilde topladığını açıklamıştı. Söz konusu büyük skandal sonrası Facebook’un hisse senetleri de büyük bir hızla düşmeye başlamıştı. 

Ortaya çıkan büyük skandaldan sonra Facebook yaptıklarını hata olarak nitelendirdi ve kullanıcılarından özür diledi. Gündemden hala düşmeyen söz konusu olaydan sonra Facebook’a karşı oluşan bakış açısı büyük ölçüde değişmiş ve şirketin itibarı zedelenmişti. 2018 yılında ortaya çıkan skandaldan sonra Facebook’un davaları hala devam ediyor.

Facebook ve Instagram’da yüksek erişimli hesapların konum bilgilerini paylaşılıyor olması, geçmişte yaşanan güvenilirlik skandallarını bir nebze de olsa unutturmaya yarayabilir. Facebook yaşanan skandallardan sonra platformu çok daha güvenli ve şeffaf bir hale getirmeye ve kullanıcılarını elinde tutmaya çalışıyor. Bunun için birçok yeni özellik deneyen şirketin yeni özellik ayrıca, kullanıcıların takipçisi olduğu hesaplar ve gönderilere karşı güvenlerinin artmasına olanak sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir:

Facebook, oyun uygulamasıyla Twitch’e rakip olacak

Facebook, asılsız koronavirüs haberleri ile etkileşime girmiş kişileri uyaracak

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz