Okuma Süresi
2 dakika

Genç mucitlere icatlarını tüm dünyaya duyurabilmeleri ve 30 bin Sterlin kazanabilmeleri için bir olanak: 2023 James Dyson ödülü başvuruları açıldı!

James Dyson Vakfı tarafından her yıl düzenlenmekte olan ve daha iyi bir dünya için fikir üreten mucitlerin katılacağı yarışma için başvurular başladı. 2005 yılından bu yana düzenlenen yarışmada temel amaç, gerçek dünya problemlerine odaklanmak ve bunlara çözüm üretmek. Geçtiğimiz yıl ülkemizde ilk kez düzenlenen yarışmada bugüne kadar 390 icat finansal desteğe erişti ve geçmiş uluslararası kazananların yüzde 70’inden fazlasının icatları da ticarileştirildi. İşte detaylar!

Amaç Gerçek Dünya Problemlerini Çözmek

Girişimci ruha sahip lisans öğrencilerini, yeni mühendislik ve tasarım mezunlarını kapsayan James Dyson Ödülü, çevreden sağlığa kadar birçok önemli küresel sorunun üstesinden gelmeyi amaçlayan fikirleri bir araya getiriyor. Yarışmanın uluslararası kazananları her yıl Sir James Dyson tarafından seçiliyor. Adaylardan temel olarak istenen şey, problem çözen bir şey tasarlamaları. Problemler günlük olarak hayatta karşılaşılan problemler olabileceği gibi daha makro küresel problemler de olabilir. Burada adaylardan istenen, söz konusu probleme dönük olarak geliştirilen çözümün etkili ve dikkate değer bir tasarım fikri olması. Kazanan adaylar içinse en büyük müjde tasarılarının hayat bulma olasılığının artması.

Yarışma Süreci ve Ödül

Yarışmaya katılmak için gelen başvurular ilk olarak ulusal düzeyde bir jüri ekibi ve Dyson mühendisleri tarafından değerlendiriliyor. Katılımcı ülkeler bir Ulusal kazanan ve iki Ulusal ikinci seçerek yarışmacıları ödüllendirir. Dyson mühendislerinden oluşan bir ekip, kazananlar arasından uluslararası ilk 20 listesini seçer. Seçilen bu en iyi 20 proje daha sonra Sir James Dyson tarafından incelenir. Sir James Dyson tarafından seçilen uluslararası kazananlar 30 bin Sterlin’e kadar para ödülü alırken uluslararası ikinciler ise 5 bin Sterlin para ödülü alma hakkını elde eder. Bunun yanı sıra ulusal kazanların her biri de 5 bin Sterlin para ödülü alma hakkı kazanır. Adaylar başvurularını James Dyson Ödülüü web sitesinden online başvuru formu ile yapabilir. Son olarak adayların, lisans veya lisansüstü mühendislik/tasarım ile ilgili bir derse en az bir yarıyıl kayıtlı ya da son dört yıl içinde kayıt yaptırmış olmaları gerekir.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz