Okuma Süresi
2 dakika
Dünyanın en büyük sosyal ağlarından Twitter’da 200 milyonu aşan kullanıcının e-posta dahil birçok bilgisinin çalınıp, bir hacker formunda ücretsiz olarak dağıtıldığı ortaya çıktı.
Bilindiği gibi Elon Musk’ın geçtiğimiz aylarda satın aldığı Twitter’da sansasyonların ardı arkası bir türlü kesilmiyor. Zor günler geçiren Twitter, yeni yönetimine alışmaya çalışırken şimdi de iddia edilen veri sızıntısının büyüklüğü şirketi oldukça zora sokmuş gibi gözüküyor. Geçtiğimiz Ocak ayında büyük bir güvenlik zaafiyeti yaşayan Twitter’da tam 5.4 milyon kullanıcının verileri çalınmıştı. BleepingComputer’ın haberine göre; 2022 yılının başında bu güvenlik sızıntısıyla ilgili şirketi bilgilendirmiş ve ardından Twitter sızıntıyı kabul etmek zorunda kalmıştı.

Twitter’da Dev Sızıntı İddiası: 200 Milyon Kullanıcının Verileri Hacker Forumlarında!

Geçtiğimiz Temmuz ayında ise hacker forumlarında 5.4 milyon kullanıcının verileri $30.000’dan satışa çıkmıştı. Satışa çıkan verilerin çoğu Twitter kimlikleri, isimler, giriş adları, konumlar ve doğrulanmış durum gibi kamuya açık bilgilerden oluşurken, telefon numaraları ve e-posta adresleri gibi özel bilgileri de içeriyordu. İlk olarak satışa çıkan bu veriler ardından hacker forumlarında ücretsiz olarak paylaşılmıştı.
Breached adlı hacker forumunun sahibi hacker Pompompurin, geçtiğimiz haftalarda ünlü teknoloji sitesi BleepingComputer’a, 5.4 milyon hesabın verilerinin ücretsiz olarak “Şeytan” olarak bilinen başka bir bilgisayar korsanının Twitter’daki güvenlik açığını kendileriyle paylaşmasının ardından açıktan yararlanarak verileri ücretsiz paylaştığını açıklamıştı.
Bu yaşananların ardından yeni bir güvenlik ihlali bildirildi ancak bu iddialar eskisinden çok daha vahim bir durumu gözler önüne seriyor. BBC’nin aktardığına göre siber suç firması Hudson Rock’tan Alon Gal, 200 milyondan fazla kullanıcının bilgilerinin çalındığını ifade etti.

Twitter’dan Henüz Açıklama Gelmedi!

Alon Gal’ın iddiasına göre Twitter’dan çalınan verilen için “phishing” yöntemi kullanılmış. Ayrıca 200 milyondan fazla kişinin e-posta gibi kişisel bilgilerini de içeren bu veri sızıntısı, hacker forumlarında ücretsiz olarak dağıtılıyormuş. Tüm bu bilgiler Twitter kullanıcılarını tedirgin etmek için oldukça yeterli. Ancak tüm bunlar henüz iddia olarak karşımıza çıkıyor, Twitter cephesinden bu yaşananlar ve ortaya atılan sızıntı iddialarıyla ilgili bir açıklama gelmiş değil.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz