Apple Koronavirüs Face ID
Kaynak: engadget.com

CNBC”nin haberine göre Apple, koronavirüs ve yaygınlaşan maske kullanımı nedeniyle Face ID yazılımında güncellemeler yapmaya hazırlanıyor. Teknoloji devi yeni özelliği işletim sistemine ekledikten sonra kullanıcılar, Face ID ekranını yukarı kaydırarak telefonu beklemek zorunda kalmadan doğrudan şifre ekranına atlayabilecek.

Apple yazılımcılarının, iOS 13.5 işletim sisteminin deneme sürümünde koronavirüs nedeniyle Face ID kullanımıyla ilgili güncellemeler yapmaya hazırlandığı iddia edildi. Yüz tanıma sistemine dayanan bir doğrulama işlemi olan Face ID, normal şartlar altında Apple cihazların en sevilen özelliklerinden biriydi. Fakat COVID-19 salgını nedeniyle artan maske kullanımı, cihazların yüz tanıma sistemiyle kimlik doğrulaması yapabilmesini zorlaştırıyordu. CNBC, teknolojin devinin konuyla ilgili şikayetleri baz alarak yeni bir hamle yapmaya hazırlandığını aktardı. Apple’ın kısa bir süre önce tanıtılan iOS 13.5 işletim sistemi güncellemesinin deneme sürümünü inceleyen yazılımcılar, Face ID ekranının atlanarak şifre ekranına geçilmesinin biraz daha kolay hale getirildiğini fark etti. 

Apple cihazlarda güncel olarak, telefonun kullanıcı yüzünü göremediğini fark edip şifre ekranına geçiş yapması nispeten daha uzun bir süre alıyordu. Bu yüzden kullanıcıların pek çoğu, maskeyi çıkarmak ya da Face ID’yi kapatmak zorunda kalıyordu. Aktarılan detaylara göre; yeni işletim sistemi güncellemesinin deneme sürümünde ise kullanıcılar, Face ID ekranını yukarı kaydırarak hızlıca şifre girme ekranına geçiş yapabiliyor. Bu da telefonun, kimlik doğrulama işlemini yapamadığını fark edip yeni ekrana geçmesinde yaşanan bekleme sürecini ortadan kaldırıyor. Böylelikle kullanıcılar, telefonun şifre ekranına geçiş yapması için beklemek zorunda kalmıyor.  

Deneme sürümünü inceleyen bazı Twitter kullanıcılarının aktardığı bilgilere göre ise yapılan değişiklikler sayesinde iPhone, kullanıcının maske taktığını saptayabiliyorsa otomatik olarak şifre ekranına geçiş yapıyor.  

Özellik, iOS 13.5 deneme sürümü içerisinde olduğu için kullanıma sokulması birkaç hafta alabilir

iOS 13.5 Deneme Sürümü

İşletim sistemine eklenen yenilik, henüz yalnızca iOS 13.5 deneme sürümü içerisinde bulunduğu için özelliğin küresel olarak kullanıma sokulmasının, birkaç hafta alabileceği tahmin ediliyor. Yazılımcılar; Apple’ın bu müdahalesi kullanıcı beğenisine sunulduktan sonra, kullanıcıların maske takarken telefonlarına erişiminin çok daha kolaylaşabileceğine inanıyor. Sosyal medyada konuyla ilgili yorum yapan bazı kullanıcılar ise maske takarken bile kullanıcıyı tanıyabilen ve güvenlik seviyesini aşağı çekmeyen yeni bir teknolojinin çok daha faydalı olabileceğini ifade ediyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple Music uygulamasının web arayüzü kullanıma açıldı!

Apple, Mail Uygulamasındaki Açık ile İlgili Yeni Bir Açıklama Yaptı

Apple, Mağazalarını Mayıs Ayında Açmayı Planlıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz