coronavirus-teshisi-uygulamasi
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

İran’ın hükumet onaylı “AC19” isimli mobil Coronavirüs teşhisi uygulaması için yeni bir iddia ortaya atıldı. Ülkedeki Coronavirüs kaynaklı ölüm oranları hızla artış gösterirken hükumetin, mevcut durumu siyasi kontrol amacıyla suistimal ediyor olduğu iddia edildi. Paylaşılan detaylara göre mobil uygulama, ihtiyacı olmadığı halde pek çok kullanıcının iznini bile almadan gerçek zamanlı konum takibi yapıyor.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan Coronavirüs vakalarının, şu anda İran’da Çin ve İtalya’dan sonraki en ciddi ölüm oranlarına ulaşmış olduğu biliniyor. Paylaşılan yeni bilgilere göre ise kamu otoriteleri, hükumet onaylı “AC19” isimli bir mobil Coronavirüs teşhisi uygulaması aracılığıyla mevcut durumu suistimal ediyor. Siyasi kontrol amacıyla kullanıma sokulduğu iddia edilen uygulama, böyle bir veriye ihtiyacı olmadığı halde kullanıcılarının gerçek zamanlı konum takibini yapıyor.  

coronavirus-teshisi-uygulamasi

Aktarılan detaylara göre söz konusu uygulama, virüsün varlığını teşhis etmeye yardımcı olması için kullanılıyordu. Fakat kısa bir süre önce; hükumet tarafından da desteklendiğini bilinen uygulamanın, kullanıcılarının gerçek zamanlı konum bilgilerini talep ettiği ortaya çıktı. Uygulamanın, bir kullanıcıya hastaneye gitmesi gerekip gerekmediğini söylemesi için böyle bir veriye ihtiyacı olmadığı da açıktı. Bununla birlikte, uygulama konum verilerine erişim iznini İngilizce bir pencerede istiyordu. İran’daki Android işletim sistemli telefon kullanıcılarının yaklaşık yüzde 40’ı da bu pencerenin açılmasını sağlayamayacak kadar eski işletim sistemli bir telefona sahipti. 

İran, ölüm rakamlarını da eksik bildiriyor olabilir

Diğer yandan; uygulamayı geliştiren Sarzamin Housmand, Telegram’daki hükumet klonlarının geliştiricisi olarak da biliniyor. Bu da uygulamayı, siyasi kontrol açısından vatandaşlar için daha da tehlikeli hale getiriyor. İran hükumetinin bu verilerle ne yapmayı planladığı ise henüz net olarak bilinmiyor.

Bir süre önce, ülkenin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı MJ Azari Jahromi de milyonlarca kullanıcıyı, bir “risk haritası” oluşturmaya yardımcı olmak için veri göndermeleri konusunda övmüştü. Bununla birlikte hükumetin, kontrolü artırmak ve muhalefeti bastırmak için Coronavirüs etki alanı ve ölüm oranlarını mevcut sayılardan daha az şekilde bildiriyor olduğu da iddia edilmişti.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Coronavirüs Paradan Bulaşır mı ? Uzmanlar Bu Konuda Ne Diyor?

Coronavirüs sebebiyle AVM saatleri değişebilir!

Google’dan online coronavirüs testi açıklaması