Huawei IPSOS

Huawei ve IPSOS araştırma şirketi tarafından yapılan araştırma, Türkiye’deki dizüstü bilgisayar satın alma ve kullanım tercihlerine ışık tuttu. Araştırma, 2021 yılının Ocak ayında 16-59 yaş arası mevcut dizüstü bilgisayar kullanıcıları ve gelecek 6 ay içinde dizüstü bilgisayar satın almayı planlayan kişiler arasında yapıldı. Araştırma sonucunda yayınlanan rapor, Türkiye’deki dizüstü bilgisayar kullanıcılarının yüzde 34’ünün birincil dizüstü bilgisayarını 4 yıl önce satın aldığını ortaya koydu.  

Çin merkezli teknoloji devi Huawei ve IPSOS araştırma şirketi tarafından yapılan bir araştırma, Türkiye’deki dizüstü bilgisayar satın alma ve kullanım tercihlerine ışık tuttu. Araştırma, 2021 yılının Ocak ayında 16-59 yaş arası mevcut dizüstü bilgisayar kullanıcıları ve gelecek 6 ay içinde dizüstü bilgisayar satın almayı planlayan kişiler arasında yapıldı. Araştırma sonucunda yayınlanan rapor, Türkiye’deki dizüstü bilgisayar kullanıcılarının yüzde 34’ünün birincil dizüstü bilgisayarlarını 4 yıl önce satın aldığını ortaya koydu. 6 ay içinde satın alanlar için ise bu oranın, sadece yüzde 8 seviyesinde olduğu kaydedildi. Son 3 ayda dizüstü bilgisayar alanların oranının, yüzde 4 olarak belirlendiği belirtildi. Araştırmaya katılanların yüzde 66’sının dizüstü bilgisayarlarının, 2 yıldan daha eski olduğu bildirildi. 

Araştırmada dizüstü bilgisayar alanların çok büyük çoğunluğunun satın alma motivasyonunun, iş veya eğitim aracı olarak kullanmak olduğu ortaya çıkarken kişisel belgelerin saklanması ve film izleme motivasyonunda, son 4 yıla göre önemli bir düşüş gözlemlendi. Son 4 yılda dizüstü bilgisayar satın alanlar arasında öğrenmek veya çalışmak motivasyonuna sahip olanların oranı, son 1 yılda yüzde 68’den yüzde 77’ye çıktı. Aynı dönem içerisinde, kişisel belgeler saklamak ve film izlemeye bağlı satın alma motivasyonları en çok düşüşün gözlemlendiği kalemler oldu. Her iki satın alma motivasyonu da yüzde 50’ler civarından yüzde 36 bandına düştü. Oyun oynamak motivasyonu ise 4 yıllık dönemde değişmeden yüzde 33 oranını koruyarak en sıklıkla karşılaşılan 8. satın alma motivasyonu oldu. 

Fiyat ve performansın, marka seçiminin en popüler nedenleri olduğu gözlemlendi

Marka Seçiminin Nedenleri

Diğer yandan; çoğu kişi, birincil dizüstü bilgisayarını en düşük fiyat aralığından satın alırken 1 yıl içinde dizüstü bilgisayar satın alanlar, orta segmentten daha sık dizüstü bilgisayar satın almaya başladı. 6 bin 500 TL’den düşük fiyatlı giriş seviyesi dizüstü bilgisayar alanların oranı, 4 yıl içerisinde yüzde 74’ten yüzde 55’e geriledi. Bu düşüş, 6 bin 500–9 bin 500 TL bandındaki orta segment dizüstü bilgisayar satın alımlarına ise artış olarak yansıdı. 4 yıl içerisinde bu segmentten satın alımlar, yüzde 19’dan yüzde 38’e çıktı. Fiyat ve performansın, marka seçiminin en popüler nedenleri olduğu gözlemlendi. Son 4 yıl ile 1 yıl içinde dizüstü bilgisayar satın alanlar arasında, bu konularda önemli bir fark olduğu kaydedildi.  

Bununla birlikte; dizüstü bilgisayar satın almayı düşünenlerin yaklaşık yüzde 40’ı önümüzdeki 6 ay içinde, yüzde 21’i ise önümüzdeki 3 ay içinde dizüstü bilgisayar satın almayı planladığına işaret etti. 1 yıl ve daha sonrasında dizüstü bilgisayar almayı düşünenlerin oranının ise yüzde 38 olarak belirlendiği ifade edildi. Yüzde 20’lik bir kesim de henüz ne zaman dizüstü bilgisayar alacağına karar vermediğini dile getirdi. Bu kitlenin yüzde 82’si, orta segment veya daha yüksek segmentten dizüstü bilgisayar satın almayı planladığını belirtti.

Yeni bir dizüstü bilgisayar satın almayı planlayanların yüzde 29’u 6 bin 500 TL ve aşağısındaki bir fiyattan, yüzde 53’ü ise 6 bin 500-9 bin 500 TL aralığındaki bir fiyattan satın alım yapmayı planladığını söyledi. Henüz hangi fiyat segmentinden satın alım yapacağına karar vermemiş kesimin, yalnızca yüzde 2’lik bir dilimi oluşturduğu gözlemlendi. Huawei ve IPSOS tarafından yapılan araştırma ayrıca; yüksek ürün kalitesi, yüksek performans, uzun pil ömrü ve üstün tasarımın, Türkiye’de dizüstü bilgisayar satın almayı planlayanlar için en önemli faktörler olduğunu ortaya koydu. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Huawei, Yeni MateBook X Pro, MateBook D16 ve FreeBuds 4i’yi Tanıttı

Huawei Yeni Akıllı Tartı 3, 11 Farklı Sağlık Ölçümü Yapabiliyor

Huawei, Kamerasıyla Dikkat Çeken Mate 40 Serisine Yeni Bir Üye Ekledi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz