online coronavirüse testi
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

ABD Başkanı Trump, Google’ın Online Coronavirüs testi yapabilecek bir internet sitesi üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Kaliforniya merkezli arama motoru devi ise internet sitesinin, Google’ın bir kardeş şirketi tarafından hazırlandığını ve sadece belli bir bölgede kullanılabilir olacağını duyurarak Trump tarafından yapılan açıklamayı düzeltti. 

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan ve son 10 yılın en ölümcül virüsü olduğu belirtilen Coronavirüs, etkisini giderek daha da fazla oranda artırırken Donald Trump’tan konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi. 73 yaşındaki ABD Başkanı, Google’ın Amerika’daki kullanıcıları için küçük çaplı bir online coronavirüs testi yapabilecekleri bir internet sitesi hazırladığını açıkladı. Basın toplantısında aktarılan bilgilere göre site, kullanıcıları tüm semptomları detaylandırdığı bir anket yapmaya teşvik edecekti. Gerekli görülmesi halinde ise site ziyaretçileri, ABD hükumetinin ülke geneline yaymayı planladığı bir fiziksel Coronavirüs testi alanına yönlendirilecekti. 

coronavirus-testi

Trump, açıklamasında Kaliforniya merkezli arama motoru devinden 1,700 mühendisin konuyla ilgili çalıştığını vurguladı. “COVID-19” olduğundan şüphelenen tüm Amerikalıların siteyi ziyaret edebileceği de aktarılan diğer detaylar arasındaydı. Fakat Google tarafından yapılan yeni bir açıklama, ABD Başkanı’nın yaptığı duyurunun yanıltıcı olabileceğini ortaya koydu. Yapılan açıklamaya göre söz konusu internet sitesi; Google’ın, üst kuruluşu Alphabet’e bağlı bir kardeş şirketi olan Verily tarafından hizmete sunulacak. Bununla birlikte site, en azından başlangıçta sadece San Francisco Körfez Bölgesi’nde kullanılabilir durumda olacak.  

Şirket yetkililerinden biri; konuyla ilgili yaptığı açıklamada çalışmanın Google tarafından yapılmayacağını açıkladı. Bunun yerine kardeş şirket Verily’nin, COVID-19‘a ilişkin ilk aşamada hastalık saptaması yapmalarına yardımcı olacak bir internet sitesi yazılımı geliştirdiğini belirtti. Yetkili, yazılımın henüz ilk aşamalarında olduklarını vurguladı. İnternet sitesini şimdilik sadece San Francisco’nun belli bir bölgesinde kullanıma sokacaklarını ifade eden yönetici, zaman içerisinde daha geniş bir alana yaymayı umduklarını da sözlerine ekledi.  

Coronavirüs, ABD’de en az 46 eyalete yayıldı

ABD Başkanı Trump, bir süre önce Coronavirüs salgınına ilişkin olarak “Ulusal Kamu Sağlığı Acil Durumu” ilan etmişti. Virüsün o ana kadar dünya genelinde 128 binden fazla insanı etkilediği ve en az 4 bin 700 kişinin ölümüne sebep olduğu biliniyordu. Salgının, ABD sınırları içerisinde ise en az 46 eyalete yayılmış olduğu da doğrulanmıştı.  

Google, Verily projesi ile ilgili yaptığı açıklamada hükümet yetkililerine ve çalışmanın bir parçası olan Google mühendislerine teşekkürlerini sundu. Teknoloji devinin kendisi de hastalığın yayılmasını önleyebilmek için ABD, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki çalışanlarından evde çalışmalarını istemişti. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Apple Coronavirüs sebebiyle tüm mağazalarını kapatıyor 

Türkiye‘de ikinci coronavirüs vakası doğrulandı!

Süper Lig maçları, Coronavirüs sebebiyle seyircisiz oynanacak