İsveç Şarj Edebilen Yol

İsveç, araçları sürüş halindeyken şarj edebilen bir elektrikli yol modeli test ediyor. ‘eRoadArlanda’ adı verilen projenin, İsveç hükumetinin 2030 yılına kadar fosil yakıtlardan bağımsız bir ulaşım sistemi inşa etme planlarının bir parçası olduğu belirtiliyor.  

İsveç, araçları sürüş halindeyken şarj edebilen bir elektrikli yol modeli test ediyor. Deneysel yol, üzerinde ilerleyen araçlara güç aktarımı yapabiliyor. ‘eRoadArlanda’ adı verilen projenin, İsveç hükumetinin fosil yakıtlardan bağımsız bir ulaşım sistemi inşa etme planlarının bir parçası olduğu belirtiliyor. Hükumet, ülkede 2030 yılına kadar fosil yakıtlardan arınmış ulaşımı zorunlu kılmayı planlıyor.  

Aktarılan detaylara göre; ‘eRoadArlanda’ projesi kapsamında test edilen yol, araçları sürüş halindeyken şarj edebiliyor. Yol üzerinde, iletken raylar yer alıyor. Bu raylara bağlanan şasinin altına takılabilen hareketli bir kol kullanılarak elektrikli araçlara güç aktarılabiliyor. Proje arkasındaki ekip; yolun elektrikli otomobiller, kamyonlar ve otobüslere güç aktarımı yapabildiğine işaret ediyor. Elektrikli araç kullanımını teşvik etmesi beklenen deneysel yolun, etkili olduğunu kanıtlaması durumunda ise ülke geneline genişletileceği ve tüm İsveç’te yaygın kullanıma açılacağı dile getiriliyor.  

Elektrikli araçlara yönelik artan farkındalık, akıllı yol sistemlerine çalışmalarını da beraberinde getiriyor

Akıllı Yol

Diğer yandan; son dönemlerde elektrikli otomobillere yönelik farkındalık, ciddi oranda artış gösteriyor. Teknoloji şirketleri, ardı ardına elektrikli otomobil projeleri geliştirirken otomobil devleri de yavaş yavaş tamamen elektrikli modellere geçiş yapıyor. Bu da akıllı yol sistemlerine yönelik çalışmaları beraberinde getiriyor. Huawei’nin de benzer şekilde, kısa bir süre önce bir akıllı yol projesi üzerinde çalışmaya başladığı biliniyor. Proje kapsamında hayata geçirilecek olan akıllı yolların, sürücüsüz araçlarla etkileşime girebileceği ve trafiği daha sorunsuz ve güvenli bir hale getireceği ifade ediliyor. Proje, güncel olarak Çin’in Jiangsu bölgesindeki ‘Wuxi’ şehrinde test ediliyor. Projenin ayrıca, Çin’in otonom sürüş ve akıllı araçlara ilişkin ilk ulusal projesinin bir parçası olduğu belirtiliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Huawei, Yeni Bir ‘Akıllı Yol’ Projesi Üzerinde Çalışıyor! 

Toyota, Küresel Pazarda Satışa Çıkacak İlk Tamamen Elektrikli Otomobil Modeli ‘bZ4X’in Konsept Tasarımını Resmen Tanıttı! 

Xiaomi Elektrikli Otomobil için 10 Milyar Dolar Yatırım Yapacağını Açıkladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz