Toyota Elektrikli Otomobil

Japonya merkezli otomobil şirketi Toyota, küresel pazarda satışa çıkacak olan ilk tamamen elektrikli otomobili ‘bZ4X’in konsept tasarımını resmen tanıttı. 2022 yılında tüm dünyada satışa sunulacağı belirtilen aracın teknik detaylarına ilişkin herhangi bir bilgi paylaşımında bulunulmadı.  

Japonya merkezli otomobil şirketi Toyota, küresel pazarda satışa çıkacak olan ilk tamamen elektrikli otomobili ‘bZ4X’in konsept tasarımını resmen tanıttı. Keskin tasarım çizgisiyle dikkat çeken aracın, 2022 yılında tüm dünyada satışa sunulacağı belirtildi. Otomobilin ayrıca, Türkiye pazarına gelişinin 2023 yılını bulabileceği tahmin edildi. Şirket, yapılan tanıtımda aracın tasarımına ilişkin ayrıntılı görseller ve videolara yer verdi. Geleneksel tasarım detayları ve fütürist bir tasarım dilini bünyesinde bir araya getiren otomobilin teknik detaylarına ilişkin ayrıntılı bir bilgi paylaşımında ise bulunulmadı.

Aktarılan detaylara göre; yine Japonya merkezli bir otomobil şirketi olan Subaru ile geliştirilen ‘e-TNGA’ platformu üzerine inşa edilen ‘Toyota bZ4X’, dört tekerden çekiş gücüne sahip olma niteliği taşıyor. Araca ilişkin tasarım görselleri, Toyota’nın otomobili seri üretim için son haline getirmiş olduğuna işaret ediyor.  

Toyota bZ4X, şirketin ‘RAV4’ otomobiline benzetildi

Toyota bZ4X

Diğer yandan; Toyota bZ4X, birçok kişi tarafından şirketin ‘RAV4’ otomobiline benzetildi. Şirket, ‘bZ’nin elektrikli otomobiller için kendi çatısı altında oluşturduğu yeni bir alt marka olacağını dile getirdi. Bu nedenle, Toyota’nın ilerleyen süreçlerde tanıtacağı diğer elektrikli otomobillerin de ‘bZ’ ön eki ile adlandırılacağı tahmin edildi. ‘bZ’ ön ekinin açılımının, ‘Beyond Zero (Sıfırın Ötesinde)’ olduğunun da altı çizildi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Toyota, 2020’de Rekor Otomobil Üretimi Yaptı

Tesla, Toyota’yı Geride Bırakarak Dünyanın En Değerli Otomobil Markası Oldu 

Toyota 2050 Çevre Hedefine Şimdiden Hazırlanıyor

Toyota’nın En Büyük Hibrit SUV’u Avrupa’da Satışa Çıkacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz