Huawei Akıllı Yol Projesi

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, yeni bir ‘Akıllı Yol’ projesi üzerinde çalışıyor. Proje kapsamında hayata geçirilecek olan akıllı yolların, trafiği daha sorunsuz ve güvenli bir hale getireceği ifade ediliyor.  

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, yeni bir ‘Akıllı Yol’ projesi üzerinde çalışıyor. Proje kapsamında hayata geçirilecek olan akıllı yolların, sürücüsüz araçlarla etkileşime girebileceği ve trafiği daha sorunsuz ve güvenli bir hale getireceği ifade ediliyor. Proje, güncel olarak Çin’in Jiangsu bölgesindeki ‘Wuxi’ şehrinde test ediliyor. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Huawei Bilgi ve İletişim Departmanı Başkanı Jiang Wangcheng, açıklamasında “Otonom sürüş karşı konulamaz bir trend, ancak herhangi bir araç bunu tek başına başaramaz. Tek çözüm; yollar, trafik işaretleri, trafik lambaları, otobüs durakları gibi unsurlara yerleştirilmiş sensörler, kameralar ve radarlardan daha fazla bilgi almak” ifadelerini kullanıyor. Şirketin; söz konusu hamle ile doğrudan otonom bir araç tasarlamak yerine, geçiş süreci için gerekli olan yazılımı sağlamayı hedeflediği belirtiliyor.  

Aktarılan detaylara göre, Huawei tarafından geliştirilen akıllı yollar; araçlara, sürücülere ve yayalara trafik, hava koşulları veya olası tehlikeler hakkında gerçek zamanlı bilgiler aktarabiliyor. Bu bilgilerin, günümüz teknolojileri ile sağlanan verilerden çok daha doğru ve tutarlı olduğu dile getiriliyor. Otonom araçlar da bu yol ile iletişim kurarak daha güvenli bir sürüş sağlıyor. 4 kilometrelik bir yolda test edilen projede; güncel olarak otonom bir otobüs akıllı yoldan aldığı verilere dayanarak ileri ve geri hareket etme, engelleri aşma, hızlanıp yavaşlama ya da durma gibi birçok eylemi yerine getirebiliyor.  

Huawei tarafından geliştirilen akıllı yol üzerindeki birçok unsur, otonom araca yolla ilgili veri aktarıyor

Huawei Akıllı Yol

Huawei tarafından geliştirilen akıllı yol üzerinde ayrıca; sensörler, trafik levhaları, trafik ışıkları, kameralar ve radar gibi birçok unsur yola ilişkin verileri aktarıyor ve aracın ilerleyebilmesini sağlıyor. Projede iletişim, iki yönlü olarak gerçekleştiriliyor. ‘X-Bus’ adıyla kodlanan otobüs, ağa sürekli veri yolluyor ve ağdan veri ediniyor. Diğer yandan; otobüs otonom sürüş özelliğine sahip olsa da güvenlik için her ihtimale karşı, sürüş sırasında otobüste bir sürücü bulunduruluyor. Otobüsün, test edilen yolda her şeyi algılayabilen ve karar verebilen bir ulaşım ağına bağlı olduğu belirtiliyor. Projenin ayrıca, Çin’in otonom sürüş ve akıllı araçlara ilişkin ilk ulusal projesinin bir parçası olduğunun da altı çiziliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Huawei Yeni Amiral Gemisi MateBook X Pro 2021’i Tanıttı

Kirin 990’lı Huawei MatePad Pro Satışa Çıktı

Huawei’nin İlk Kulak Üstü Kulaklığı FreeBuds Studio Satışta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz