Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Yapay zeka teknolojilerindeki gelişmelerin son yıllarda kazandığı hız bir çok kişiyi hem heyecanlandırıyor hem de kaygılandırıyor. Yapay zeka destekli yapılan işlerdeki artış birçok açıdan kolaylık ve verimlilik sağlarken diğer yandan da insanlar için istihdam alanlarının daralmasına neden oluyor. Ancak bu konuda bir araştırma yapan ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, yapay zekanın gelişiminden insanlığa fayda sağlayacağını düşünüyor. 
Hemen hemen her alan ve sektörde karşımıza çıkan yapay zeka destekli teknoloji, gün geçtikçe daha fazla alanda hacim göstermeye başlamış durumda. ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs’ın son yaptığı bir araştırmaya göre yapay zekanın iş dünyasına entegrasyonu sonrasında yapay zeka, 300 milyon tam zamanlı iş yerine geçecek durumda. Peki bu insanların karşısına işsizlik olarak mı çıkacak yoksa fayda sağlayarak mı? İşte detaylar!

Araştırma Sonuçları Çarpıcı

Bir zamanlar bilim kurgu filmlerinin konusu olan yapay zeka teknolojileri, bugün birçok elektronik ürünün yanı sıra ChatGPT ve DALL-E gibi popüler araçlarla da karşımıza çıkmaya devam ediyor. Fakat bu hız, her ne kadar hayatlarımızı kolaylaştırıyor olsa da kimi zaman bir kaygıya da neden olabiliyor. Dünyanın en büyük yatırım bankalarından birisi olan Goldman Sachs’ın yapmış olduğu bir araştırmaya göre, bugün yapay zeka nedeniyle ABD ve Avrupa’daki iş gücünün neredeyse yüzde 25’ine gerek kalmayabilir. Yani bu da yaklaşık olarak 300 milyon tam zamanlı çalışanın artık istihdam edilmesine gerek olmayacağını gösterir.

En Çok Etkilenecek İşler Hangileri?

Ancak bu konuda gelen eleştiriler genellikle yapay zeka destekli istihdamların rutin ve birbirini tekrar eden işler için kullanılacağı şeklinde cevaplanıyor. Hatta Goldman Sachs’ın raporunda da, 300 milyon iş yapay zekanın eline geçecek olsa da insanlık, bundan fayda bile sağlayabilir. Çünkü yapay zekanın iş hayatına entegre olması sonrasında yeni iş kolları ortaya çıkabilir ve ortaya konan üretim de küresel çapta yüzde 7 artabilir. Goldman Sachs, araştırmasında ayrıca yapay zekanın en çok etkileyeceği sektörlere de yer verdi. Buna göre idari işler kolunun yüzde 46’sı, Hukuki işler kolunun yüzde 44’ü, İnşaat işleri kolunun yüzde 6’sı ve Bakım ve onarım işleri kolunun yüzde 4’ü yapay zekanın iş hayatına entegre olmasından etkilenecek işler arasında.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz