Vodafone, 2025 yılına kadar çevresel ayak izini yarıya indirmek için çalışmalarına devam ediyor. Şirket bu bağlamda Adana’dan sonra İstanbul’da da güneş enerjisi santrali kurdu. Toplam 3,2 milyon TL’lik yatırımla kurulan Esenyurt Teknoloji Merkezi ’nde Vodafone yılda 628 MWh enerji üreterek 318 ton karbon salımının önüne geçecek.

Adana’dan sonra İstanbul’da da güneş enerjisi santrali kuran Vodafone, Esenyurt Teknoloji Merkezi’nde hayata geçirdiği çatı tipi güneş enerjisi sistemi için toplam 3,2 milyon TL’lik yatırım yaptı. Türkiye’de ve Vodafone Grubu içinde bir teknoloji merkezinde kurulan en büyük kapasiteli güneş enerjisi sistemi olma özelliği taşıyan projeyle 475 kWp kurulu güce ulaşan Vodafone, yılda 628 MWh enerji üreterek 318 ton karbon salımının önüne geçecek. Ürettiği güneş enerjisiyle Esenyurt Teknoloji Merkezi’nin yıllık tüketiminin yaklaşık %4’ünü karşılayacak olan Vodafone, merkezden hizmet alan veri merkezi müşterilerinin %51’ine, bulut müşterilerinin ise %100’üne yenilenebilir enerjiyle servis verecek.

Vodafone Esenyurt Teknoloji Merkezi uluslararası standartlarda yönetiliyor

Vodafone, teknoloji merkezlerindeki enerji yönetimini uluslararası standartlara göre yaptı. Esenyurt Teknoloji Merkezi dahil ana merkezlerinde enerji yönetimini ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi doğrultusunda gerçekleştiriyor. Enerji verimliliği denetlemelerinde Premium Enerji Verimli Veri Merkezi sertifikası alan Esenyurt Teknoloji Merkezi’nde gölgeleme, kablolama, ısı gibi nedenlerle oluşan kayıpların en düşük seviyeye indirildiği bir sistem kuruldu. Çevreye etkiyi azaltmak için 3 bin metrekarelik alanda toplam 1.424 yüksek verimli PV panel kullanıldı. Bahçede kurulan çift eksenli güneş takip sistemiyle konvansiyonel sisteme kıyasla enerji üretim performansında %27 artış sağlandı.

Vodafone Esenyurt Teknoloji Merkezi ‘nde Yapay Zekâ ile %30 enerji tasarrufu

Vodafone, teknoloji merkezlerinin altyapısını son 4 yıldır Yapay Zekâ ile yönetiyor. Makine öğrenmesi mantığıyla çalışan Yapay Zekâ, verimliliği ve esnekliği artırıyor. Vodafone, Esenyurt Teknoloji Merkezi dahil Türkiye ve KKTC’de toplam 15 merkezde Yapay Zekâ teknolojisini kullanıyor. Bu merkezlerin iklimlendirme altyapısında ortalama %30 enerji tasarrufu sağlıyor. Vodafone, Yapay Zekâ ile yılda 8 GWh’in üzerinde tasarruf elde ediyor.

Hedef, yılda 3 GWh yeşil enerji üretimi

Vodafone, önümüzdeki 2 yılda İzmir, Tuzla ve Diyarbakır’daki teknoloji merkezlerinde de güneş enerjisi santrali kuracak. Şirket, Adana’daki güneş enerjisi projesinin ikinci fazını da tamamlayacak. Toplam 5 ana teknoloji merkezini kapsayan yenilenebilir enerji yatırımlarıyla, 2 MWp kurulu güce ulaşmayı, yıllık yaklaşık 3 GWh yeşil enerji üretmeyi ve yılda 1.451 ton karbon salımının önüne geçmeyi hedefliyor.

3 yılda 24 GWh tasarruf

Teknoloji yatırımlarının artmasına rağmen büyümeden ve yatırımlardan kaynaklı enerji artışını dengeleyerek teknoloji merkezlerindeki enerji tüketimi artışını durduran Vodafone, geçtiğimiz mali yıl enerji tüketimlerinde %4,7 azalma sağladı. Son 3 yılda 24 GWh tasarruf elde eden Vodafone, 12 bin 447 ton karbon salımının da önüne geçti.

Enerji verimliliği için farklı uygulamalar

Vodafone, İzmir’deki teknoloji merkezinin iklimlendirme altyapısında “Değişken Hızlı Fan Yönetimi” uygulaması ile %14 enerji tasarrufu sağlıyor. Şirketin, 2020 itibarıyla 50 rüzgâr türbini ve tamamen yenilenebilir enerji kullanan 10 baz istasyonu bulunuyor. 25 baz istasyonunda başladığı solar hibrit enerjili istasyon uygulaması ile bu istasyonlarda şebekeden %25 daha az elektrik alıyor. 2019/20 mali yılında teknoloji ve veri merkezlerindeki enerji tüketimini bir önceki yıla göre %4,7 ofis binalarındakini ise %2 azaltan Vodafone’un toplam enerji tüketimi %1 azaldı. Vodafone ayrıca, karbon salımlarında en büyük etkisi olan baz istasyonları başına sera gazı yoğunluğunu %5, birim veri başına sera gazı yoğunluğunu ise %27 azalttı.

İlginizi Çekebilir:

Elon Musk, En İyi Karbon Yakalama Teknolojisine 100 Milyon Dolar Vereceğini Açıkladı! 

Bilim İnsanları, Karbondioksiti Jet Yakıtına Dönüştürmeyi Başardı 

Tüm yüzeylerde çalışan mouse: Logitech kablosuz mouse MX Anywhere 3 inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz