Teknoloji girişimleri için 60 milyon Euro'luk can suyu

Türkiye’de birçok start-up’a sağladığı fon ile büyük başarı yakalayan Revo Capital,   41 milyon Euro’luk yeni bir fonu devreye aldı. Şirketten yapılan açıklamada fonun yıl sonuna dek 60 milyon Euro’ya çıkarılacağı duyuruldu. Coronavirüs sebebiyle duraksayan yatırım akışına rağmen böyle bir fonun duyurulması teknoloji girişimleri için can suyu niteliğinde

Girişim sermayesi fonu Revo Capital, global ekonominin içinden geçtiği zorlu koşullara karşın teknoloji girişimleri için oluşturduğu yeni bir fon duyurdu.

Revo Capital Fon II, 41 milyon Euro’nun üzerinde sermaye taahhüdü ile ilk kapanışını gerçekleştirdi. Son kapanış için bir yıllık bir süresi bulunan Fon’un hedefi, taahhüt miktarını 60 milyon Euro’ya ulaştırmak. Taahhüt beklenen kuruluşlar arasında dünyanın en büyük kalkınma finans kuruluşlarından biri de yer alıyor.

Fona Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 12,5 milyon Euro’luk bir katkı sağladı. Öte yandan Avrupa Yatırım Fonu’nun (EIF) desteklediği Türkiye Büyüme ve İnovasyon Fonu da (TGIF) 15 milyon Euro’luk destek sundu.

Bulut tabanlı kurumsal çözümler, fintech’ler, dijital pazar yerleri, büyük veri, yapay zeka ve sağlık sektörüne yönelik umut vadeden erken aşama teknoloji girişimleri fonun odağında bulunuyor.

Revo Capital ‘den önemli destek

reva capital cenk Bayrakdar

Revo Capital Yönetici Ortağı Cenk Bayrakdar, konuya ilişkin değerlendirmesinde “İçinden geçtiğimiz zorlu günlerde finansmana ulaşmak start-up’lar açısından daha da önemli hale geliyor. Böyle bir dönemde devreye aldığımız Fon II ile teknoloji girişimlerini büyük bir güven, inanç ve azimle desteklemeyi sürdürüyoruz” dedi. Bayrakdar ayrıca EBRD, EIF ve TGIF gibi ulusal ve uluslararası finans kuruluşlarının da desteklerini aldıklarını açıkladı.

Fona destek olan ülke içindeki diğer kurumlar arasıdan EnerjiSa Enerji, Finberg, QNB Finansbank, Yıldız Ventures gibi kurumsal yatırımcılar da yer alıyor. Bayrakdar ayrıca, 2013’te hayata geçirdikleri 66 milyon dolarlık fon ile 20 teknoloji girişimine yapılan yatırımın başarı grafiğinin önemli bir referans olduğunu söyledi. Geçen yıl yapılan iki başarılı exit’in önemli olduğunu söyleyen Bayrakdar, Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yatırımları sürdüreceklerini açıkladı.

Anne Fossemalle: “Revo ile ilişkilerimizi geliştirmekten heyecan duyuyoruz”

İş birliğiyle ilgili değerlendirmede bulunan EBRD Sermaye Fonları Direktörü Anne Fossemalle ise, “Revo ile ilişkilerimizi daha da geliştirmekten dolayı heyecanlıyız. Sunduğumuz taahhüt ile yüksek potansiyele sahip erken aşama teknoloji şirketlerinin girişim sermayesi finansmanına erişimi artarken uluslararası pazarlara ulaşma ve rekabet güçlerini artırma konusunda da destek alacaklar” diye konuştu.

Fon I’de 20 girişimde 2 çıkış gerçekleşti, 2 tanesi yolda

İlk olarak 2013 yılında 66 milyon dolarlık bir fon ile kurulan Revo Capital, erken aşama yaratıcı teknoloji şirketlerine 1-2 milyon dolar bandında yatırımla destek sağlıyor. Fon I’de yatırım yapılan 20 girişimden 10’u bulundukları dikey pazarın liderleri konumunda bulunuyor. Şimdiye kadar Foriba ve Paraşüt’ten çıkış yapan Revo, bu yıl tamamlanması planlanan 2 çıkış üzerinde daha çalışıyor. Fon I rezervinde yer alan 10 milyon dolarlık kaynak ile özellikle içinden geçilen zorlu ekonomik koşullarda mevcut portföyün desteklenmesine devam edilecek.

Revo Capital; Türkiye, Doğu Avrupa ve Baltıklar’da çekirdekten erken ve büyüme aşamasına girişimlere yatırım yapıyor ve bugüne kadar 19 yatırım yaptı. Fonun yatırımları arasında Paycore (uçtan uca ödeme çözümleri sağlayıcısı), Capturefast (RPA odaklı bulut tabanlı doküman ve data yakalama uygulaması) ve V-Count (fiziksel mekanlar için ziyaretçi analitiği platformu) Getir,(anında sipariş uygulaması); Onedio (Turkiye ve Rusya’nın lider dijital medya platformu), Zizoo (Avrupa’nın lider, SaaS destekli yat kiralama pazaryeri) bulunmaktadır. Revo, iki tanesi (Foriba ve Paraşüt) 2019 yılında olmak üzere şu ana kadar toplam üç girişimden çıkış yapmıştır. Fonun yatırımcıları arasında International Finance Corporation (IFC) ve European Bank for Reconstruction & Development (EBRD) gibi kurumlar yer alıyor.

Teknoloji Haber bülteni (Video) için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz