Okuma Süresi
2 dakika

Telefonlarını sık sık düşürenlere ve özellikle çocuklu ailelere müjde! iPhone, yeni aldığı bir patente göre, telefonlarını artık düşmeye karşı koruyacak bir sistem geliştiriyor. Buna göre telefonunuz daha düşerken düşme algılama özelliği sayesinde kendisini korumaya alıyor.

Birçok telefon kullanıcısının en çok şikayet etiği konuların başında, telefonların düşme sonrası zarar görmesi ve binlerce lira tutarında masrafa neden olmaları geliyor. İşte özellikle telefon teknolojisinin lider isimlerinden birisi olan iPhone’dan bu konuda büyük bir adım gelmesi bekleniyor. Katlanabilir akıllı telefon sektöründe henüz Apple’dan bir adım gelmemiş olsa da, şirketin dikkat çeken bir patent başvurusunda bulunduğu dikkatlerden kaçmadı. Buna göre şirket, katlanabilir iPhone üzerinde çalışırken aynı zamanda düşmeye karşı koruma mekanizmasına da yer vermeyi düşünüyor. İşte detaylar!

Telefonunuz Düştüğünü Anlayacak

Katlanabilir akıllı telefon sektörü gün geçtikçe büyürken, Apple’dan uzun süren sessizliğin ardından oldukça yenilikçi bir adım geliyor gibi görünüyor. Bir süredir rakipleri gibi katlanabilir iPhone üzerine çalışan şirket, bu özelliğin yanı sıra düşürüldüğünü anlayarak ekranlarını koruyan bir mekanizmayı da cihaza  ekleyecek. Apple’ın yakın bir zamanda patent başvurusunda bulunduğu ve cihazı düşmeye karşı korumanın yollarının arandığı ortaya çıktı.

Düşerken Telefon Kapanacak

Apple’ın üzerine çalıştığı ve patent başvurusunda bulunduğu uygulamanın ismi ise “Kendiliğinden Kapanan Görüntü Cihazı ve Düşme Tespiti Kullanarak Ekranı Koruma Teknikleri”. Buna bakıldığında telefonun düşme durumunda ekran zararını en aza indirebilecek bir mekanizma olacağı açık. Aynı zamanda patent açıklamasına göre cihazda, iPhone’un ne zaman düştüğünü algılayacak bir sensör olacak. Herhangi bir düşme anında ise bu sensör “elektronik olarak ayarlanabilir kilitleme” sinyali vererek telefonu kapatacak. Böylelikle de düşme sonrasında ekranın alacağı etki en aza indirilecek. Diğer yandan yaşanan herhangi bir düşme durumunda bunun etkisi doğrudan ekranda değil kasada hissedilecek. Apple’ın başvurduğu patent belgesi, düşmeye karşı koruma sensörünü düşmeye karşı detaylandırıyor olsa da, yine de, mekanizmanın tamamen kapanacak kadar hızlı olup olamayacağı çok net değil. Bu mekanizmanın yanı sıra Apple ayrıca yeni menteşe teknolojisi hakkında da çalışmalarını sürdürüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz