Açıklanan verilere göre, geçtiğimiz ekim ayının kaydedilen en sıcak geçen ekim ayı olduğu belirtildi. Bilim insanlarının yaptığı araştırmada, bu seneki eylül ve ekim aylarının son 30 yılın en sıcak geçen dönemi olduğu belirtildi. Geçtiğimiz 30 yıl içerisindeki sıcaklıklara oranla, 2019 yılı eylül ve ekim ayı sıcaklığı 1.1 santigrat derece arttı.

Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nde görev alan bilim insanları geçtiğimiz Ekim ayının birçok bölgede ortalamanın çok üzerinde sıcaklıklarda geçtiğini açıkladı. Bilim insanları ayrıca kaydedilmiş en sıcak Eylül ayının da bu sene yaşandığını belirtti.

Küresel ısınmanın artması sonucu,  Ekim 2019’un küresel yüzey hava sıcaklığının 1981-2010 arasındaki ortalamadan 0.69 santigrat derece daha sıcak olduğu belirtildi. Eylül ve Ekim ayları ortalamasında ise sıcaklık artışının ortalamaya oranla 1.1 santigrat derece artmış olduğu açıklandı.

Açıklanan yeni verilerle küresel ısınma eğiliminin sürdüğü 2019 yılı genel sıcaklık rekorlarını kırmış oldu. Bilim insanları, küresel ısınmanın hızlanmasının etkilerinin sebebini artan sera gazları olarak açıkladı.

Bilim insanlarının açıklamış olduğu verilere göre son 12 ay, 30 yıllık küresel hava sıcaklığı ortalamasının çok üstünde geçti. Bu durum dünyanın her yerinde kendini göstermiş olsa da en çok etkilenen bölgenin Kuzey Kutbu olduğu açıklanan veriler arasında yer alıyor.

Bilim insanları, Ekim 2019 sıcaklıklarının Kuzey Kutbu, Kuzey Amerika, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ve Rusya’nın bazı bölgelerinde ortalamanın üzerinde olduğunu, Güney Brezilya, Güney Afrika ve Doğu Antarktika’da ise sıcaklıkların ortalamanın oldukça üzerinde olduğunu açıkladılar.