Okuma Süresi
1 dakika

Ünlü YouTuber Jarvis Kaye, Fortnite’da hile yaptığı için ömür boyu banlandı. İngiliz YouTuber, banlanmasının ardından YouTube’da paylaştığı özür videosuyla 25 bin dolar kazandı.

Profesyonel Fortnite oyuncusu olan 17 yaşındaki YouTuber Jarvis Kaye, aimbot kullandığı görüntüleri YouTube kanalından paylaşınca Epic Game tarafından banlandı. Ancak Jarvis Kaye’nin aldığı ban cezasının ömür boyu sürecek olması tartışmalara yol açtı.

Jarves Kaye’nin YouTube kanalında 2 milyondan fazla abone bulunuyor. Twitch’te de 200.000’den fazla abonesi olan oyuncu, geçtiğimiz günlerde YouTube kanalından bir video paylaştı. Çektiği videoda yaptığı hatanın farkında olduğunu ve çok üzgün olduğunu dile getiren Jarvis Kaye şu açıklamalarda bulundu: “Bu videoları yaparken tek düşündüğüm şey sizin için eğlenceli ve ilginç videoları sunmaktı. Bunun için Fortnite’tan ömür boyu yasaklanabileceğim aklımdan bile geçmedi”

Profesyonel oyuncunun YouTube’ta 3 Kasım tarihinde yayınladığı video, aradan geçen dört günde 6,8 milyondan fazla kez izlendi ve 187.000’den fazla yorum aldı. Ayrıca videonun beğenme sayısı da 400.000’e merdiven dayamış durumda.

Yapılan tahminlere göre İngiliz oyuncu çektiği özür videosu sayesinde on binlerce sterlin kazandı. Ajansın yetkilileri tarafından yapılan açıklamada ise, Kaye’in kazandığı paranın 25.000 ile 36.000 dolar arasında olduğu söyleniyor. Ayrıca İngiliz The Sun gazetesi, videonun yalnızca reklam gelirinin minimum 15.000 dolar olduğunu belirtiyor. Ancak YouTube’da para kazanma, izlenme sayısından ziyade reklam tıklamalarına dayandığı için İngiliz oyuncunun özür videosundan ne kadar kazandığı kesin olarak söylenemiyor.

Ünlü e-spor organizasyonu FaZe Clan’ın Fortnite ekibinde yer alan 17 yaşındaki Jarvis’in, şu ana kadar YouTube’dan yaklaşık 2,5 milyon dolar kazandığı tahmin ediliyor.