Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), ‘genel ahlak değerleri sınırını aştığı’ söylemiyle dondurma reklamlarına sınırlama getirmeye hazırlanıyor.

RTÜK, sadece dondurma reklamlarına değil yemek programlarına ve ahlak değerlerini aştığı düşünülen reklamlara da düzenleme getirmeyi planladığını açıkladı. Halkın genel ahlak değerlerini aştığı iddiasıyla getirilen düzenlemede özellikle dondurma reklamlarına sınırlama gelecek.

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Daire Başkan Yardımcısı Murat Ellialtı, katıldığı TBMM Dilekçe Komisyonu; Obezite ile Mücadele Alt Komisyonu’nda konuyla alakalı yorumlamalarda bulundu. Ellialtı konuşmasında reklam içerikleri ve yöresel yemek programlar konusunda bazı düzenlemelere gidileceğini belirtti.

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Daire Başkan Yardımcısı Murat Ellialtı: ”Asitli içecekler ve dondurma reklamları içerisinde sıkıntılı hususlar var. Özellikle dondurma reklamlarında genel ahlak sınırını aşan sorunlar olabiliyor” dedi.

Markaları yakından ilgilendiren bazı yeni düzenlemelerin yolda olduğunun sinyalini veren Ellialtı; daha önce de bazı asitli içecek ve dondurma reklamlarına ceza kestiklerini dile getirdi.  Ellialtı ayrıca, daha önce Reklamverenler ve Reklamcılar Derneği’yle iletişime geçtiklerini ve özellikle dondurma reklamlarıyla alakalı içeriklerde düzenlemeye gidileceğinden bahsetti.

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Daire Başkan Yardımcısı Murat Ellialtı konuşmasına şu şekilde devam etti: “O reklamlar çekilmeden biz kendileriyle görüşüp, toplantı yapacağız. Bu reklamlar içerisindeki sıkıntılı hususlar ve özellikle dondurma reklamlarında genel ahlak sınırını aşan sorunlar olabiliyor. Bunlarda da bir düzenlemeye giderekten her ne kadar yetkimiz dâhilinde önceden müdahale yetkimiz olmasa da birtakım ortak çalışmalarla bunu çözmeye çalışıyoruz.”