Koronavirüs Akıllı Telefon

Avustralya ‘Ulusal Bilim Ajansı’ tarafından yapılan bir araştırmaya göre; koronavirüs, akıllı telefon üzerinde 28 boyunca hayatta kalabiliyor. Söz konusu rakamın, soğuk algınlığına neden olan ortalama bir virüsten 11 gün daha fazla olduğu ifade ediliyor.  

Avustralya ‘Ulusal Bilim Ajansı’ araştırmacılarına göre; koronavirüs metal yüzeyler, akıllı telefon ve banknot gibi pürüzsüz yüzeyler üzerinde, gribe neden olan ortalama bir virüsten çok daha uzun süre yaşayabiliyor. Araştırma sonuçları, oldukça kontrollü bir ortamda COVID-19’un yaşam süresinin 28 güne dayanabildiğine işaret ediyor. Aynı koşullar altında, influenza virüsünün yalnızca 17 gün boyunca bulaşıcı etkisini koruyarak hayatta kalabildiği belirtiliyor. 

Bununla birlikte uzmanlar; araştırmanın, koronavirüsün diğer virüslere kıyasla oldukça sağlam bir yapıda olduğunu ortaya koyduğunu dile getiriyor. Çalışmanın sonuç bölümünde, “Bulgular; SARS-CoV-2’nin, genel olarak mümkün olduğu düşünülen süreden önemli ölçüde daha uzun bir süre bulaşıcılığını koruduğunu ortaya koyuyor” ifadelerine yer veriliyor. Araştırmacılar ayrıca; kıyafet gibi geçirgen yüzeylerde, bu sürenin yarı oranına düştüğünü ve yalnızca 14 güne dayandığını belirtiyor. Telefonları temizleme ve dezenfekte etmenin, COVID-19 sürecinde ekstra bir önem kazandığının da altı çiziliyor. 

Diğer yandan; çalışmanın gerçek dünya koşullarından uzakta, UV ışınının etkilerini ortadan kaldırmak için karanlık bir ortamda ve sabit 20 derece sıcaklıkta yapıldığı vurgulanıyor. Bunun yanında araştırmacıların; çalışmayı, akyuvar ve antikorları barındıran ve normal koşullarda yüzeylerde virüsle birlikte tutunan taze mukoza kullanılmadan yaptıkları belirtiliyor. Cardiff Üniversitesi Profesörü Ron Eccles ise konuya ilişkin BBC’ye yaptığı açıklamadabulaşıcı virüslerin normal koşullarda yüzeylerde mukoza ile birlikte günlerce değil, yalnızca saatlerce yaşayabildiğine inandığını ifade ediyor.  

Koronavirüs bulaşma yolları arasında en yaygın olanın, vücut salgıları ile temas olduğu belirtiliyor

Koronavirüs Bulaşma Yolları

Yakın zamanda ‘Hastalık Kontrol Merkezi’nin, yüzeylere dokunmanın COVID-19’un bulaşmasının yaygın bir yolu olmadığını açıkladığı da biliniyor. Koronavirüs bulaşma yolları arasında en yaygın olanın, öksürme ve hapşırma yolu ile çevreye yayılan vücut salgıları ile temas etmek olduğuna işaret ediliyor. Yeni yönergeler ayrıca; şarkı söylemek veya egzersiz yapmak gibi genellikle daha ağır nefes almaya neden olan faaliyetleri içeren, yeterince havalandırılmamış ve kapalı alanlarda, virüsün havadan bulaşma riskinin daha yüksek olduğunun altını çiziyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Türkiye’de İlk Defa Koronavirüs Geçiren Bir Hasta Yeniden Koronavirüse Yakalandı

Koronavirüs Testi Pozitif Çıkanlara Elektronik Bileklik Takılacak

Yandex, Koronavirüs Etkileri Nedeniyle Türkiye Ofisini Kapatıyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz