Marvel’ın yeni filmi Ant-Man ’in çekimlerinin Kapadokya ’da çekilmesi hakkında bazı açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı, bunun yanı sıra Türkiye’de çekimleri devam eden Hollywood filmleri hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Bakan, büyük bütçeli uluslararası yapımların yerel pazara da katkısının önemli olduğunu dile getirdi. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, katıldığı bir canlı yayında Türkiye’de çekimlerinin devam ettiği Hollywood yapımlarından ve bunun ülkemize sağladığı katkıdan bahsetti. Halihazırda Kapadokya’da Marvel filmi Ant-Man’in çekildiğini belirten Ersoy, ayrıca tiyatro ve sinema ile de alakalı bazı açıklamalar yaptı. 

Kapadokya ‘da çekilen Ant-Man ile beraber başka Hollywood filmlerinin çekimleri de Türkiye’de 

Kültür ve Turizm Bakanı, başrolünde Hollywood’un tanınan simalarından Jason Statham’ın yer aldığı Five Eyes filminin setini de ziyaret ettiğini belirtti. Ersoy: “Bu aslında bizim bir seneden fazladır üzerinde çalıştığımız projelerden bir tanesi. Projenin meyvelerini topluyoruz. ‘Yabancı film yapım desteği’ adı altında, bu projelerin gerçekleşmesi için geçen sene bir yasa değişikliğine gittik, yeni bir yasa çıkardık. Dünyanın birçok ülkesinde de olan bir yasa. Yabancı prodüksiyonları ülkeye davet etmek için destek programı açıklıyorsun. Bu program kapsamında ülkenize geliyorlar. Romanya’da, Bulgaristan’da ve Arap ülkelerinde de var”  açıklamasında bulundu. 

Five Eyes’ın yanı sıra ülkemizde hala çekimlerinin devam ettiği bazı yapımların da olduğunu belirten Bakan, Kapadokya’da yeni bir Hollywood filminin çekildiğini hatırlattı. Ant-Man gibi büyük bütçeli işlerin yerel sektöre de faydalı olduğunu belirten Ersoy: “Büyük bütçeli uluslararası filmler bunlar. Türkiye’ye geldikleri zaman bütçenin büyük bir kısmını da Türkiye’de kullanıyorlar. Hem sinema sektörünü desteklemiş oluyorsunuz hem de ülkenin tanıtımında kullanıyorsunuz. Buradaki prodüksiyon firmalarında Türk oyuncular da oluyor. 

Figüranından tutun en üst seviyedeki oyuncu da görev alabiliyor. Yerel prodüksiyon firmaları da iş yapıyorlar. En son çekilen film, 60 milyon dolarlık bütçeli bir film. Yaklaşık 10 milyon doları Türkiye’de harcanıyor. Sanayi sitesindeki ustadan tutun da oyunculara kadar birçok kişi bundan etkileniyor. Şu an ‘Ant-Man’ var, o da Kapadokya dahil birçok bölgede çekiliyor” dedi.

Türkiye’nin film sektörü için doğal bir platoya sahip olduğunu ancak bunun tanıtılması gerektiğini aktaran Bakan Ersoy, “Bunun için de ünlü film yapımcılarının Türkiye’de film çekmesini ve onların izlenimlerini diğer yapımcılarla paylaşmasını sağlamanız gerekiyor. Kanun aslında ‘gel’ kısmı için. Mesela Antalya gün ışığından en uzun süreli ve en iyi yararlanan yerlerden biri dünyadaki. Bunlar Türkiye için bir avantaj ve film sektörü için çok önemli bir konu” ifadelerini kullandı. 

İlginizi Çekebilir:

Türkiye’de 2020 Yılında En Çok İzlenen Film ve Diziler Belli Oldu 

Metacritic 2020’nin En Kötü Filmlerini Açıkladı

iPhone 12 Detaylı İnceleme | Kamera ve Oyun Performansı Nasıl?:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz