Google Family Link Ne İşe Yarar?

Teknolojik gelişmelerin faydaları saymakla bitmez. Fakat, bu gelişmelerin ışığında çocukların teknolojiyi nasıl kullandığı da önemli bir nokta. Özellikle pandemi nedeniyle evlere kapandığımız, çocukların sokaktan, okullarından ve arkadaşlarından mahrum kaldıkları bu dönemde tek eğlenceleri telefonları oldu. Bu nedenle ebeveynler de çocuklarının hangi uygulamaları tercih ettiği ve interneti nasıl kullandığıyla alakalı takip etme ihtiyacı hissedebiliyor. İşte, bu noktada çocuklar ve gençler için dijital temel kurallar belirlemede ebeveynlere yardımcı olabilecek uygulamalar devreye giriyor. Tekno Safari editörleri olarak bu uygulamalardan biri olan ve Google’ın tamamen ücretsiz sunduğu Google Family Link’i sizler için inceledik. Peki; ‘Google Family Link nedir’? ‘Google Family Link nasıl kullanılır’? ‘Google Family Link ne işe yarar’? Detaylar haberimizde… 

Çocuklarınızın kullandığı uygulamaları onaylayıp engelleyebileceğiniz, ekran başında kalma sürelerini belirleyebileceğiniz, onları sağlıklı içeriklere yönlendirebileceğiniz Google Family  Link uygulamasıyla karşınızdayız. İşte; ‘Google Family Link nedir’? ‘Google Family Link nasıl kullanılır’? ‘Google Family Link ne işe yarar’? 

Google Family Link Nedir? 

Google Family Link Nasıl Kullanılır?

Çocuğunuzun cihazını denetim altında tutabileceğiniz ‘Google Family Link’; ebeveynler, çocuklar ve gençler için olmak üzere iki ayrı uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Google’ın sunduğu ve tamamen ücretsiz olan Family Link ile çocuğunuz interneti kullanırken, keşifler yaparken, oyunlar oynarken uzaktan kendi cihazınızla onu denetleyebilecek ve yol gösterebileceksiniz. Çocuğunuzun kendi telefonuyla olan etkinliğini günlük, haftalık ve aylık raporlar halinde görüntüleyebileceğiniz gibi interneti ve telefonunu daha sağlıklı kullanabilmesi konusunda da ebeveyn olarak yönlendirici olabileceksiniz. Peki, ebeveyn uygulaması ‘Google Family Link nasıl kullanılır’? ‘Google Family Link ne işe yarar’?   

Google Family Link Nasıl Kullanılır? 

Google Family Link Nedir?

Family Link uygulamasını mobilinizde açtığınızda öncelikle aşağıda göreceğiniz ‘başla’ kutucuğuna dokunuyorsunuz.  

Google Family Link Nedir?

Ardından karşınıza çıkan, ‘bu telefonu kim kullanacak’ sorusuna ‘ebeveyn’, ‘çocuk veya genç’ seçeneklerinden birini tercih ediyorsunuz. Biz, telefonu çocuk veya genç kullanacak diye belirledik. Fakat bunu seçtiğimizde karşımıza çıkan ekrandan uygulama bizi çocuk veya gençler için olan Family Link uygulamasını indirmeye yönlendirdi. Bu nedenle ‘ebeveyn’ seçeneğini tercih ediyoruz.  

Google Family Link Nedir?

Telefonu ebeveynin kullanacağını belirledikten sonra uygulama sizi, çocuğunuza ait cihazın yakınında olmanız için uyaracaktır. Burada ‘uyumlu cihazları görün’ yazısına dokunduğunuzda Family Link, hesap yönetim işleyiş şekli, Google hizmetleri ve çocuğunuzun Google hesapları ve şartlar konusunda kısa bilgiler göreceksiniz. 

Google Family Link Nedir?

Daha sonra aile yöneticisi olmak için ‘hazırım’ seçeneğine dokunuyorsunuz. Aile grubu yöneticisi olduğunuzda bu gurubu yönetecek, çocuklarınızın Google hesaplarını siz oluşturacak, onları gözetim altında tutabilecek ve eşinizi de buna dahil etmek isterseniz başka bir ebeveyn ekleyebileceksiniz.

Google Family Link Nedir?  

Hazırım yazan kutucuğu seçtikten sonra çocuğunuzun bir Google hesabı varsa evet seçeneğine dokunuyorsunuz. Eğer çocuğunuzun bir Google hesabı yoksa oluşturmanız ve ardından çocuğunuzun cihazına bağlanmanız gerekiyor. Biz Google hesabı olduğunu farz ederek haberimizi hazırladık.  

Google Family Link Nedir?

Daha sonra çocuğunuzun cihazını elinize alarak denetleme ayarlarını kendisiyle birlikte yapmanız gerekiyor. Ardından ‘ileri’ seçeneğine dokunacaksınız. 

Google Family Link Nedir?

Uygulama sizden çocuğunuzun cihazına çocuklar ve gençler için Google Family Link uygulamasını yüklemenizi isteyecektir. Bu uygulamayı çocuğunuzun cihazına yükledikten sonra ebeveyn olarak telefonunuzda bulunan ‘Family Link kurulum kodunu’ çocuğunuzun cihazından açtığınız Family Link uygulamasına gireceksiniz.  

Google Family Link Nedir?

Ebeveynin telefonuna gelen ‘gözetim altında bulundurmak istediğiniz hesap bu mu’ sorusuna ‘evet’ diyorsunuz. Daha sonra gelen şifreyi giriyor ve ebeveyn telefonuyla çocuğunuzun telefonunu bağlıyorsunuz. 

Google Family Link Ne İşe Yarar? 

Bir ebeveyn olarak Google Family Lin uygulamasıyla;  

  • Çocuğunuzun kullandığı uygulamaları yönetebilirsiniz. 
  • Google Play Store aracılığıyla indirmek istediği uygulamaları onaylayabilir veya reddedebilirsiniz. 
  • Ekranda geçireceği süreyi belirleyebilirsiniz. 
  • Cihazın uyku zamanını ayarlayabilirsiniz.  
  • Çocuğunuzun bulunduğu yeri görebilirsiniz. 
  • Çocuğunuzun cihazını uzaktayken bile kilitleyebilirsiniz.
  • Google arama içinde güvenli arama filtreleri belirleyebilirsiniz.  
  • Çocuğunuzun uygulamalarda ne kadar zaman geçirdiğini görebilirsiniz. 
  • Çocuğunuzun telefonunda veya diğer cihazlarında geçirdiği süreyi haftalık veya aylık raporlarıyla görebilirsiniz. 
  • 6 kişiye kadar bir aile grubu oluşturabilirsiniz. 

Google Famil Link uygulaması çocuğunuz 13 yaşına gelinceye kadar kullanabileceğiniz bir uygulama. Yani çocuğunuz 13 yaşına geldikten sonra kendi hesabını normal bir Google hesabına dönüştürebiliyor. Elbette belli bir yaştan sonra çocuğunuz cihazlarının sizin tarafınızdan kontrol edilmesini istemeyecektir. Fakat bu çağda çocukların telefon ve bilgisayarla tanışma sürelerinin çok erken yaşta başladığını göz önünde bulundurursak Google Family Link’in ebeveynlerin kullanmayı tercih edeceği uygulamalar arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Google Family Link için yapılan kullanıcı yorumlarını incelediğimizde ailelerin genel olarak uygulamadan memnun kaldıkları karşınıza çıkacaktır. Fakat;  uygulamanın geliştirilmesi gerektiğini ve çocuğunun indirmesine izin verdiği uygulamaların açılmadığına dair gelen şikayetler de söz konusu.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

Starlink Kullanıcı Sayısı, 10 Bine Ulaştı!

Clubhouse Sebebiyle Google Play Store Mağazası Sahte Uygulama Doldu

IBM, Kuantum Bilgisayarları 100 Kat Hızlandıran Yazılımını Duyurdu

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz