Türkiye'de En Popüler İnternet Tarayıcıları

We Are Social tarafından açıklanan Türkiye’de en çok kullanılan internet tarayıcılarını sizler için listeledik. 7 web tarayıcısının yer aldığı haberimizde, bu tarayıcıların Türkiye’deki kullanım oranlarına da değindik. İşte; ‘Türkiye’de en çok kullanılan internet tarayıcıları’. ‘Türkiye’de en popüler internet tarayıcıları’. ‘En çok tercih edilen internet tarayıcıları’. ‘En çok kullanılan tarayıcılar’. ‘Web tarayıcıları’. Detaylar haberimizde… 

We Are Social tarafından açıklanan Türkiye’de en popüler internet tarayıcıları listesinde ilk sırada Google Chrome’un yer alması beklenen bir durum olsa da geçen yıla oranla kullanıcı sayısında düşüş yaşanması durumu bizi şaşırttı. Bununla birlikte listeye bakıldığında bazı tarayıcıların Google Chrome gibi kullanıcı kaybettiğini ve bazı tarayıcıların da kullanıcı sayısını artırdığını görüyoruz. Peki Türkiye’de en çok tercih edilen diğer internet tarayıcıları hangileri? İşte; ‘Türkiye’de en çok kullanılan internet tarayıcıları’. ‘Türkiye’de en popüler internet tarayıcıları’. ‘En çok tercih edilen internet tarayıcıları’. ‘En çok kullanılan tarayıcılar’. ‘Web tarayıcıları’. 

Türkiye’de En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcıları 

Türkiye'de En Popüler İnternet Tarayıcıları

‘Türkiye’de en çok kullanılan internet tarayıcıları’. ‘Türkiye’de en popüler internet tarayıcıları’. ‘En çok tercih edilen web tarayıcıları’. ‘En çok kullanılan tarayıcılar’. ‘Web tarayıcıları’ haberimizin devamında. 

Türkiye’de En Popüler İnternet Tarayıcıları 
  • Google Chrome 
  • Safari 
  • Samsung İnternet 
  • Opera  
  • Microsoft Edge 
  • Firefox 
  • İnternet Explorer 
Google Chrome 

Türkiye'de En Popüler İnternet Tarayıcıları

Türkiye’de en çok kullanılan internet tarayıcıları arasında olan ‘Google Chrome’ Google tarafından geliştirilmiş ve ilk olarak 2008’de Microsoft Windows sürümü yayımlanmıştı. Türkiye’de yüzde 75 kullanım oranıyla en çok tercih edilen web tarayıcıları arasında yer alan Google Chrome, elbette yalnızca Türkiye’de değil 1 milyar aktif kullanıcısıyla dünya genelinde de en popüler web tarayıcısı. Diğer yandan 2020’ye kıyasla Google Chrome’un kullanımında düşüş yaşanması da söz konusu.  

Play Store 

App Store 

Safari 

Türkiye'de En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcıları

Türkiye’de en çok kullanılan internet tarayıcıları listemizde yüzde 10 ile 2’nci sırada yer alan ‘Safari’ Apple tarafından geliştirildi ve ilk kez 2003 yılında piyasadaki yerini aldı. Saari, Apple’ın geliştirdiği tüm cihazların varsayılan tarayıcısıdır.

Samsung İnternet 

Türkiye'de En Popüler İnternet Tarayıcıları

Yüzde 6,3 ile Türkiye’de en popüler internet tarayıcıları arasına giren ‘Samsung İnternet’  Android 5.0 ve üstü modellerde cihazlar için geliştirilen bir tarayıcıdır. Diğer web tarayıcıları gibi bir önceki yıla göre kullanıcı kaybeden Samsung İnternet, reklam engelleme, gizli mod, web şifrelerini kayıt etme gibi özellikler sunuyor. Samsung Electronics tarafından geliştirilen web tarayıcısı 2015’ten beri Google Play üzerinden indirilebiliyor. Tarayıcı, kullanıcılarına içerik engelleme uzantıları, yer işareti senkronizasyonu, güvenli otomatik giriş, ultra güç tasarrufu, okuyucu modu olmak üzere pek çok özellik sunuyor.  

Play Store 

Opera 

Türkiye'de En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcıları

Türkiye’de en çok kullanılan internet tarayıcıları listemize sırada ‘Opera’ ile devam ediyoruz. Türkiye’de internet kullanıcıları arasında yüzde 2,1 kullanım oranına sahip olan Opera Play Store üzerinde indirebileceğiniz bir web tarayıcısıdır. Sotfware tarafından geliştirilen Opera ilk olarak 1995’de piyasaya sunuldu. Bir önceki yıla göre kullanıcı sayısını artıran Opera internet tarayıcısı, sekmeli gezinti, açılır pencere engelleyici, şifre yöneticisi, notlar, dahili arama, şifreleme olmak üzere başka pek çok özelliklerini kullanıcılara sunuyor. 

Play Store 

Microsoft Edge 

Türkiye'de En Popüler İnternet Tarayıcıları

Listemizde yer alan bir diğer web tarayıcısı da ‘Microsoft Edge’. Türkiye’de yüzde 1,4 kullanım oranına sahip olan Microsoft Edge Windows 10, Windows 10 Mobile ve Xbox  One’da kullanılmak üzere Microsoft tarafından geliştirildi. Önceki yıla kıyasla kullanıcı sayısını artıran Microsoft Edge ilk olarak 2015’te piyasadaki yerini aldı. Tüm cihaz türlerinde İnternet Explorer’ın yerini alarak varsayılan web tarayıcısı olmak için tasarlanan Microsoft Edge daha önce yapılan bir performans karşılaştırmasında Chrome, Firefox ve Opera’dan daha yavaş bir web tarayıcısı olduğu sonucuna varılmıştır. 

Play Store 

App Store 

Firefox 

Türkiye'de En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcıları

Türkiye’de yüzde 1,2 oranında kullanıcılar tarafından tercih edilen ‘Firefox’ önceki yıla göre de kullanıcı sayısını artıran tarayıcılardan. Mozilla Corporation tarafından geliştirilen Firefox Windows, Android ve iOS işletim sistemlerinde kullanılabiliyor. 2004 yılında piyasada yayımlanan Firefox, izlenme koruması, otomatik ses ve video oynatma engellemesi, yazım denetimi, yazarken arama, coğrafi konuma duyarlı gezinti ve daha başka özellikleriyle kullanıcıların günümüzde de tercihi oluyor.  

Play Store 

App Store 

İnternet Explorer 

1995 itibariyle hayatımıza giren ‘İnternet Explorer’ yüzde 0,7 kullanım oranıyla Türkiye’de en çok tercih edilen web tarayıcıları arasında listemizde son sırada yer alıyor. Microsoft tarafından geliştirilen İnternet Explorer diğer web tarayıcılarına kıyasla teknik olarak hep geriden gelmiştir. İnternet Explorer 4 ile yükselişe geçen tarayıcının geçen yıla göre kullanıcı sayısında azalma veya artma söz konusu değildir.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

Dünya Genelinde İnternet Kullanıcı Sayısı, 1 Yılda 120 Milyon Kişi Arttı 

Türkiye ‘nin İnternet Hızı Dünyada 103. Sırada

Geçen Yıl En Az 7 Bin 800 Kadın, Şiddet Gördükten Sonra Hakkını İnternette Aradı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz