Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Giyilebilir teknolojik ürünler dediğimizde pek çok kişinin aklına akıllı saatler, kulaklıklar veya akıllı bantlar geliyor. Ancak gelecekte ‘giyilebilir teknolojik ürünler’ çok daha farklı şekillerde karşımıza çıkacak. MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı da geliştirdiği ‘dokunsal elektronikler’ ile gerçek kumaş hissi veren akıllı giysiler üzerinde çalışıyor. 

MIT CSAIL  (MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı) araştırmacıları her gün giyilebilen, nefes alabilen, kumaş görünümlü akıllı giysiler üzerinde çalışıyor. Ekip, geliştirdiği bu yeni teknoloji ile birlikte kullanıcıların ince vücut hareketlerini bile izleyebildiklerini aktarıyor. 

Araştırmacılar akıllı giysilerin, hem geleneksel hem de piezorezistif lifler kullanılarak makinede örüldüğünü aktarıyor. Üretilen giysilerin tutarlı bir şekilde çıkması için makine öğreniminin kullanıldığı bu teknoloji, üretimin çok daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine olanak tanıyor. Bunun yanı sıra sinir ağları ise ham maddeyi veri çerçevelerine dönüştürüp çıkacak ürünü tahmin edebiliyor. Sonuç olarak ortaya çıkan giysiler tüm vücudunuzda ekstra bir sensöre ihtiyaç duymadan hareketleri algılayabilen bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. 

Geliştirilen ilk prototiplerin pek çok şekilde kullanılabileceği de aktarılıyor. Bu bağlamda üretilen akıllı eldivenlerin dokunduğumuz her şeyi algılayabildiği, çorapların yere çömeldiğimizde ya da parmak ucumuzda durduğumuzu anlayabildiği aktarılıyor. Bunun yanı sıra akıllı bir yeleğin duruş pozlarını hatta oturduğumuz kanepenin dokusunu bile tanıyabildiği söyleniyor. 

Prototip aşamasında olan bu yeni teknoloji uygun fiyatlı malzemeler kullanarak üretildiği için toplu üretim aşamasına çok daha kolay bir şekilde geçeceği de ifade ediliyor.

‘Akıllı Giysiler’ sporcular, bakıma ihtiyacı olan kişiler ve hatta robotlarda bile kullanılabiliyor

MIT CSAIL araştırmacıları yeni akıllı giysi teknolojisinin bir dizi kullanım için uygun olduğunu aktarıyor. Bu bağlamda araştırmacılar yeni akıllı giysiler sayesinde sporcuların duruşlarını kaydedebildiğini, yeni başlayanların formlarını iyileştirmek için bu akıllı giysileri kullanabileceğini ifade ediyor. Yaşlı veya bakıma ihtiyacı olan kişilerin düştüklerine dair işaretler varsa daha erken yardım alabilmesinin de bu teknoloji sayesinde mümkün olduğu söyleniyor.

Bununla birlikte yeni teknolojinin robotlara bile yardımcı olacağı aktarılıyor. Bu noktada robotlara görevleri taklit etmeyi öğretme veya normalde sahip olmadıkları gelişmiş dokunma duygusuyla onlara ‘dış görünüş’ verilebileceği söyleniyor. 

İlginizi Çekebilir:

Araştırmacılar, Görme Engelliler İçin Yapay Zeka Destekli Bir Sırt Çantası Sistemi Geliştirdi 

IBM, Gerçek İnsanlarla Tartışan ve Onları İkna Edebilen Bir Yapay Zeka Sistemi Tanıttı 

Hibrit Çalışma Modeli, Kripto Parayla Tost, Dezenfektanlı Kapı Kolu | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz