Görme Engelliler İçin Sırt Çantası

ABD’deki Georgia Üniversitesi araştırmacıları, görme engelliler için yapay zeka destekli bir sırt çantası sistemi geliştirdiklerini duyurdu. Görme engelli kullanıcıların çevreyi anlamalarına ve daha rahat gezinmelerine yardımcı olmak üzere rehber işlevi gören sistemin, çevreyi izlemek için 4K uzamsal kameralar ve görüntü işlemek için Intel teknolojisini kullandığı ifade edildi.  

ABD’deki Georgia Üniversitesi araştırmacıları, görme engelliler için yapay zeka destekli bir sırt çantası sistemi geliştirdiklerini duyurdu. Temel olarak bir rehber işlevi gören sistemin, görme engelli kullanıcıların çevrede olup bitenleri anlamalarına ve daha rahat gezinmelerine yardımcı olduğu ifade edildi. Aktarılan detaylara göre; çanta, yapay zeka destekli bir işlemciye sahip olan ve Intel’in ‘Movidius’ isimli görüntü işleme teknolojisini kullanan ‘Luxonis OAK-D’ adındaki bir uzamsal kamera ile donatılıyor. 4K kamera, renkli görüntüler yanında derinlik verilerini de toplayabiliyor.  

Sistem, topladığı verilerden bir çıkarım yapmak için ise Intel’in ‘OpenVINO’ yazılımını kullanıyor ve bel kısmında bulunan cep boyutunda bir pili kullanarak tek şarjda 8 saate kadar kullanım imkanı sunuyor. Sırt çantasının bünyesinde ayrıca, GPS ünitesine sahip olan hafif bir bilişim cihazı da bulundurduğu ifade ediliyor. Araştırmacılar; sistemin, kafa üstündeki engeller de dahil tüm engelleri algılayabildiğine ve kullanıcıya bulunulan konumu sesli uyarılar yoluyla aktarabildiğine işaret ediyor. Bunun yanında çanta, trafik işaretlerini de okuyabiliyor ve yükseklikteki değişimleri tespit edebiliyor. Bu sayede kullanıcılar, yaya geçidi yanındaki ‘Dur’ işaretinden veya önlerine çıkan kaldırımdan çanta aracılığıyla haberdar olabiliyor.  

Görme engelliler için geliştirilen yapay zeka destekli sırt çantası projesinin kodları, açık kaynaklı olacak

Yapay Zeka Destekli Sırt Çantası

Kullanıcılar ayrıca, bir Bluetooth kulaklık aracılığıyla sesli komutlar üzerinden sistemi kontrol edebiliyor. Böylece çantadan, bulunulan çevreyi tarif etmesi veya GPS konumlarını belirli bir isimle kaydetmesi istenebiliyor. Üniversite araştırmacıları, görme engelliler için geliştirilen yapay zeka destekli sırt çantası projesi kodlarını açık kaynaklı bir hale getirmeyi planlıyor. Bununla birlikte; sistemin, toplu alanlarda çok dikkat çekmediği ve kamusal alanlarda rahatlıkla kullanılabileceği belirtiliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

‘Konnect-i’ Akıllı Sırt Çantası, ‘Google’ ve ‘Samsonite’ Tarafından Duyuruldu

LG, Hava Temizleyen Yüz Maskesi Puricare’i Satışa Çıkıyor

Sentetik Kornea, Görme Engelli Bir Bireyin Görme Yetisini Geri Kazanmasını Sağladı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz