Koronavirüs Aşı Karşıtı

‘Dijital Nefretle Mücadele Merkezi’ ve ‘Anti-Wax Watch’ tarafından hazırlanan bir raporkoronavirüs ile ilgili Facebook’ta yapılan aşı karşıtı paylaşımların yüzde 73’ünün, Twitter’da yapılan aşı karşıtı paylaşımların ise yüzde 17’sinin arkasında aynı 12 kişinin bulunduğunu gösterdi. Son aylarda Facebook ve Twitter tarafından COVID-19 aşısı ile ilgili asılsız bilgi akışına yönelik alınan önlemler artış göstermesine rağmen söz konusu hesapların, aylardır engellemelerden büyük ölçüde kaçınmayı başardığı belirtildi.  

‘Dijital Nefretle Mücadele Merkezi (the Center for Countering Digital Hate)’ ve ‘Anti-Wax Watch’ tarafından hazırlanan ortak bir rapor; koronavirüs ile ilgili Facebook’ta yapılan aşı karşıtı paylaşımların yüzde 73’ünün, Twitter’da yapılan aşı karşıtı paylaşımların ise yüzde 17’sinin arkasında aynı 12 kişinin bulunduğunu gösterdi. Son dönemlerde Facebook ve Twitter, COVID-19 aşısına ilişkin asılsız bilgi akışına yönelik önlemlerini büyük oranda sıkılaştırmıştı. Söz konusu hesapların, bu önlemlere rağmen aylardır engelleme ve yasaklardan büyük oranda kaçınmayı başardığı ifade edildi.  

Örneğin; sosyal medyanın önde gelen aşı karşıtı propagandacılarından biri olan Robert F. Kennedy Jr., Şubat ayında Instagram’da yasaklandı. Fakat Robert F. Kennedy Jr.’ın Facebook ve Twitter hesaplarının, hala aktif durumda olduğu belirtildi. Raporda adı geçen diğer kişilerin hesaplarının ise üç platformda da aktif durumda olduğu kaydedildi. Hazırlanan rapor; bu kişilerin ve temsil ettikleri örgütün sosyal medya platformlarından kaldırılmasının, sosyal medyada aşıyla ilgili dezenformasyon miktarını önemli ölçüde azaltacağına işaret etti. 

Facebook ve Twitter sözcüleri, hazırlanan rapor ve COVID-19 politikalarına ilişkin açıklama yaptı

Twitter COVID-19

Konuya ilişkin açıklama yapan bir Facebook sözcüsü, raporun metodolojisine itiraz etti. Bir Twitter sözcüsü ise COVID-19 ile ilgili asılsız bilgi akışına yönelik politikalarının tüm kullanıcılar için geçerli olduğunu ve her yanlış bilgilendirme durumunda harekete geçmediklerini belirtti. Yalnızca ciddi hasara neden olabilecek tweet’leri kaldırdıklarını dile getiren şirket sözcüsü; geçen yıl COVID-19 rehberini yayınlamalarından bu yana, dünya çapında 22 bin 400’den fazla tweet’i kaldırdıklarını ve 11.7 milyon hesapla ilgili aksiyon aldıklarını da sözlerine ekledi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

FDA, COVID-19 Virüsünün Gizli Belirtilerini Tespit Edebilen Yapay Zeka Destekli Bir Kol Bandı İçin Kullanım Onayı Verdi 

YouTube, COVID-19 Aşısı ile İlgili Asılsız Bilgi Akışında Bulunan 30 Bin Videoyu Platformdan Kaldırdı 

Reçetesiz Satın Alınabilen İlk COVID-19 Testi, Olağanüstü Hal Onayı Aldı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz