İnsanlarla Tartışan Yapay Zeka

Son dönemlerde kuantum bilgisayar alanında yaptığı atılımlarla sık sık gündeme gelen IBM, gerçek insanlarla tartışan ve kimi zaman onları ikna edebilen yapay zeka destekli bir sistem tanıttı. ‘Project Debater’ adı verilen sistemin, bir tartışmada 9 kişinin birden fikrini değiştirebildiği ifade edildi.  

Son dönemlerde kuantum bilgisayar alanında yaptığı atılımlarla sık sık gündeme gelen ABD merkezli teknoloji devi IBM, gerçek insanlarla tartışan ve kimi zaman onları ikna edebilen yapay zeka destekli bir sistem tanıttı. ‘Project Debater’ adı verilen sistemin, insanlarla rekabetçi bir tartışmaya girebilen otonom bir sistem olduğu ifade edildi. Geliştirilen sistem için yapılan testlerde, yapay zekaya tartışılacak konuları araştırması ve tartışmaya hazırlanması için yalnızca 15 dakika verildi. Sistem, her defasında bir açılış konuşması yaptı ve karşı argümanlar üretmeye başladı.  

Diğer yandan; gerçekleştirilen tartışmaların büyük bir çoğunluğunda, insanlar tartışmayı kazandı. Fakat bir defasında sistem, 9 kişinin birden fikrini değiştirmeyi başardı. Uzmanlar; ‘Project Debater’ın, argümanlar üreten teknolojilerin geliştirilmesinde ve argümanlar üzerinde çalışılmasında oldukça önemli bir yere sahip olduğuna işaret etti.  

IBM tarafından geliştirilen ‘Project Debater’, tartışmalarda insanların yerini almayı hedeflemiyor

IBM Project Debater

Bununla birlikte; geliştirilen sistemin sahte haberlerin hızla yayıldığı, kamuoyunun kolaylıkla kutuplaştığı ve sosyal medya üzerinden sert tartışmaların yapıldığı bir çağda hayati bir öneme sahip olabileceğinin de altı çizildi. IBM ise ‘Project Debater’ isimli sistemin; gerçek insanların yerini almak için değil, daha iyi argümanlar üretme ve akıl yürütme konusunda onlara destek olmak için geliştirildiğini belirtti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

IBM, 2030’a Kadar Sera Gazı Emisyonunu Sıfıra İndirecek

IBM, Kuantum Bilgisayarları 100 Kat Hızlandıran Yazılımını Duyurdu

IBM, Dijital Eğitim Platformu ‘Open P-TECH’ Bünyesine Türkçe Desteği Ekledi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz