Pandeminin etkisiyle yarı iletken satışları yarın trilyon doları aştı

Küresel yarı iletken satışlarının 2021 yılında 550 milyar doları geçtiği açıklandı.  Merkezi ABD’de bulunan Yarı İletken Endüstrisi Birliği’nin (SIA) yayımladığı çalışmaya göre, 2021 yılında yarı iletken satışları yüzde 26,2 artışla 555,9 milyar dolara ulaştı. Adet bazında bakıldığında ise geçen yıl 1,15 trilyon yarı iletken birim satıldı.

Yarı iletken talebi artmaya devam edecek

Sonuçlara ilişkin görüşlerini SIA Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su John Neuffer, şunları söyledi: “2021’de, devam eden küresel çip kıtlığının ortasında, yarı iletken şirketleri, sürekli yüksek talebi karşılamak için üretimi büyük ölçüde benzeri görülmemiş seviyelere yükseltti ve rekor çip satışlarıyla sonuçlandı. Neuffer’a göre, yarı iletken üretimine yönelik talebin, yongaların şimdinin ve geleceğin temel teknolojilerine daha da fazla gömülü hale gelmesiyle, önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde artması bekleniyor.

ABD ve AB’den yarı iletken için destek kararları

Bölgeler bazında değerlendirme yapıldığında, Çin’in 192,5 milyar dolarlık satışla ik sırada olduğu görülüyor. ABD’de satışlar yüzde 27,4 artarken, Avrupa’da bu oran yüzde 27,3’te kaldı. Öte yandan, küresel yarı iletken probleminin çözümü için ülkelerin çeşitli teşvik proramları açıkladığı biliniyor. Nitekim ABD geçen yıl yarı iletken üretimi için 50 milyar dolarlık fon ayırdığını duyurmuştu. AB ise kısa süre önce yarı iletken üretiminde kamu ve özel sektörün işbirliğine yönelik 15 milyar Euro’luk ilave yatırım kararı almıştı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz