Okuma Süresi
2 dakika
Lenovo Mobil Dünya Kongresinde katlanabilir laptop tasarımını tanıttı.
2019 yılında cep telefonlarının katlanabilir olmasının ardından dünya çapında yayılan katlanabilir modeller için şimdi sıra laptop modellerinde. Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresinde birçok marka ile birlikte yeni ürünlerini tanıtan Lenovo, yeni laptop modeli ile oldukça dikkat çekti. Markanın yeni konseptindeki laptop prototipi katlanabilir ekrandan oluşuyor. İşte detaylar!

Geleceğin Laptop Tasarımı

Bundan yalnızca birkaç yıl önce Samsung Galaxy Fold ile başlayan katlanabilir telefon trendi her geçen gün daha da artarak hızla dünyaya yayıldı. Ancak teknoloji ve teknoloji tasarımındaki durmak bilmeyen ilerleme şimdi de laptop ekranlarının katlanabilir olmasını gündeme getirdi. Mobil Dünya Kongresinde yeni ürünlerini tanıtan teknoloji devi Lenovo’nun tanıtımları arasındaki ilgi çeken modellerin başında da yeni katlanabilir laptop prototipi geliyor. Ancak firmanın tanıtıma sunduğu yeni katlanabilir ekranlı laptop konsept için maalesef henüz seri üretime hazır olmadığı bilgisi geldi. Ancak her ne kadar bu konsept şimdilik seri üretimle kullanıcılara ulaşamasa da yakın bir gelecek içerisinde laptopların nasıl görüneceği konusunda bizlere önemli bir veri sağlıyor.

Ekran Öne Doğru Uzuyor

Lenovo’nun katlanabilir ekranlı olarak tanıtmış olduğu laptop aslında tam olarak katlanmıyor. Katlanmak yerine öne doğru uzayan ekran klavyenin alt kısmına konumlandırılmış durumda. Esnek olan ekran laptopun yan tarafında bulunan bir düğme yardımıyla açılarak kullanıma hazır hale geliyor. Ekran katlanmış pozisyondayken 2024×1604 çözünürlüğe sahipken açıldığında ise 2024×2368 çözünürlüğe kadar ulaşıyor. Dikey olarak açılan ekran, açıldığı anda sanki iki ayrı ekran varmış hissi yaratıyor.

Raflar İçin Henüz Erken

Ekranın dayanıklığı, pil tasarrufu, batarya süresi, ağırlık gibi konular üzerine çalışmaya devam eden Lenovo, henüz katlanabilir ekranlı laptop modelinin raflarda olması için erken olduğunu belirtiyor. Diğer yandan şirket yeni katlanabilir telefon modelinin de tanıtımını gerçekleştirdi. Laptop prototipi ile benzer bir mantıkla çalışan telefon ekranı yine telefonun alt bölümünden arkaya katlanıyor. Öne doğru uzayan ekranın çalışma sistemi sayesinde kullanıcı ekranı kapalıyken de arka kamerasını kullanabiliyor. Hatta yine ekran kapalı olduğu durumlarda telefonu ters çevirerek gelen bildirimler görülebiliyor. Ancak Lenovo yetkilileri gerek laptop gerekse telefonların yeni konseptlerinin raflardaki yerini almaları konusunda henüz erken olduğunu açıklıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz