linux-steam-destekleyen-oyunlar-teknosafari

Valve ve Proton desteği ile Linux destekli oyunlar artmaya devam ediyor. Steam Deck ile Linux, güvenilir bir oyun platformu olabilir.

Linux tabanlı işletim sistemleri, şimdiye kadar oyuncular tarafından tercih edilecek bir seçenek değildi. Ancak pek çok platformun desteği ile birlikte pek çok Windows oyunu, artık Linux üzerinde de akıcı bir şekilde oynanabiliyor. Valve desteği ile Steam Deck duyurusu ile bu durum daha da artış gösterdi.

Valve, geçtiğimiz dönemlerde bilgisayar oyunlarının Linux üzerinde de sıkıntısız çalışabilmesi için Proton katmanını yayınladı. Proton katmanı, Wine ve dxvk açık kaynak projelerinin de desteği olarak geliştirilmişti. Şirket, Steam OS isimli işletim sistemini de geliştirmeye devam ederken, Proton üzerinden birçok oyun akıcı bir şekilde oynanabiliyor.

linux-proton-valve-destekleyen-oyunlar-teknosafari

ProtonDB içerisinde paylaşılan bilgilere göre Steam üzerinde en çok oynanan 100 oyunun 74’ü Linux üzerinde de çalışıyor. Grand Theft Auto V, Warframe, Final Fantasy XIV Online, Football Manager 2022, Skyrim Special Edition, Age of Empires IV, Path of Exile, Phasmophobia, VRChat gibi çok oynanan oyunlar, tam destekli bir şekilde Linux işletim sistemlerinde oynanabiliyor.

Ayrıca CS: GO, Dota 2, Team Fortress 2, ARK: Survival Evolved, Terraria, 7 Days to Die gibi oyunlar, yerleşik olarak Linux desteği sunuyor. Steam üzerinde oyunlarını Linux üzerinde oynayan oyuncuların oranı %1 olarak gözükse de, Steam Deck ile bu oranın artması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir:

HBO Max yakında Türkiye ‘de yayınlanacak

Boeing ve Airbus, 5G teknolojisinin ertelenmesini istiyor 

2021 yılında en çok ziyaret edilen web siteleri açıklandı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz