ticaret-bakanligi-mehmet-mus-ceza-teknosafari

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, döviz kurundaki düşüşü fiyatlara yansıtmayanlara karşı denetim yapılacağını açıkladı. Fiyatlarda düşüş uygulamayan taraflar ağır şekilde cezalandırılacak.

Son aylarda Türk Lirası, hızlı bir şekilde değer kaybı yaşadı. Yalnızca Eylül ayının sonunda 1 Dolar, 8 TL civarlarında iken, Aralık ayında bu miktarı 18 TL olarak gördük. Şimdi ise 1 Dolar’ın 11 TL civarlarına düşmesine sevineduralım, Türk Lirası değer kaybederken artan dakikasında artan fiyatlar, Türk Lirası değerlenirken düşmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğim gün ‘Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat’ ürününü duyurmuştu. Bu duyuru ile birlikte Türk Lirası, %50’ye yakın değerlenme yaşadı. Bugün ise 23 Aralık 2021 saat 12 sularında 1 Dolar, 11.56 TL olarak işlem görüyor.

Türk Lirası değer kaybederken küçük büyük tüm kurumlar, hızlı bir tepki ile ürünlerin fiyatlarını artırmıştı. Ancak Türk Lirası’nın az da olsa değerlenmesi üzerine birkaç gün geçmesine rağmen, ürünlerde düşüş görülmedi. Bu durumun üzerine Ticaret Bakanı Mehmet Muş, önemli açıklamalarda bulundu.

Ticaret Bakanı, döviz kurundaki düşüşü fiyatlara yansıtmayan kurum ve kuruluşlara denetim yapılacağını belirtti. Kuralları ihlal edenler ise, ciddi bir ceza ile karşı karşıya gelecek.

Resmi Twitter hesabından paylaşım yapan Muş, “Döviz kurlarındaki düşüşü, tedarik zincirinin her halkasında fiyatlara yansıtmayanlara karşı denetimlerimiz artarak devam edecek. Fırsatçılara göz açtırmayacağız. İhlalde bulunanlara hukuki çerçevede en ağır cezaları vereceğiz. Vatandaşımızın hakkını-hukukunu kimseye çiğnetmeyiz!” şeklinde paylaşımda bulundu.

Özellikle teknolojik ürünler, kur etkisi ile astronomik derecede pahalılaşma görmüştü. Durum hakkında dün akşam HP Genel Müdürü Emre Alaman, kurdaki geri çekilmenin üretici ve satıcıların fırsat olarak görüldüğünü belirtmişti.

İlginizi Çekebilir:

HBO Max yakında Türkiye ‘de yayınlanacak

Boeing ve Airbus, 5G teknolojisinin ertelenmesini istiyor 

2021 yılında en çok ziyaret edilen web siteleri açıklandı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz