Son zamanlarda logo değişikliğine giden dünya devlerinden birisi de Google. Amerika merkezli şirket, almış olduğu bir kararla Android için kullandığı logo ve yazı fontunda bir değişikliğe gitti. Ancak birçok marka daha sade ve basit logoları tercih ederken Google ise tam tersini yaptı.
Teknoloji alanındaki en büyük şirketlerden birisi olan Google, Android ekosistemi ile ilgili oldukça dikkat çeken bir adım attı. son zamanlarda birçok büyük şirkette rastladığımız logo değişikliği, Google tarafından da karşılık buldu ve şirket bir açıklama yaparak Android logosunun değiştirildiğini belirtti. İşte detaylar!

Yeni Logo Üç Boyutlu

Teknoloji alanında önemli isimlerden birisi olan Google, Android için kullanmış olduğu logo ve fontta bir değişikliğe gitme kararı aldı. En son 2019 yılında Android markasına ilişkin bir değişikliğe giden şirket, aradan geçen dört yılın ardından bu kez de logo ve font değişimine gidiyor. O yıllarda kullanılmaya başlayan yeni logoda, Android robotunun sadece baş kısmı bulunuyor ve üstelik de o logo iki boyutluydu. Fakat şirketin en yeni logosunda ise yine aynı robot bulunuyor. ancak bu kez robotun başının üç boyutlu olarak dizayn edildiği göze çarpıyor. Logo konusundaki bu tercih ise birçok kişiye ilginç geldi diyebiliriz. Çünkü son dönemlerde büyük şirketlerin çoğu eskiye oranla daha sade ve iki boyutlu logo tasarımlarını tercih ederken Google bunun tam tersini yaptı.

Sürpriz Değildi

Google’ın Android logosunu bu şekilde yenileyeceği aslında çok da sürpriz olmadı denilebilir. Zira CES 2023’ten itibaren kendi gerçekleştirdiği ya da katıldığı tüm etkinliklerde bu logoyu kullanmaya başlamıştı. Hatta bu logonun büyük bir ihtimalle Android 14 telefonların açılış ekranlarında yer alacağı düşünülüyor. Öyle ki, 9to5Google’a yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Yeni marka kimliğimizin bazı unsurlarını, bu yılın başlarındaki CES standımız ile dijital ve afiş reklamlar gibi diğer kampanya malzemeleri dahil olmak üzere çeşitli yerlerde sergilemeye başladık. Önümüzdeki aylarda paylaşacak daha çok şeyimiz olacak.

Google, Android ekosisteminde uzun zamandır direkt “android” ibaresini kullanıyor. Yani A harfi küçük. Ancak bundan sonra bu durum değişecek ve a harfi büyük yazılacak. n ve r harflerinde ise ciddi bir kavis görüyoruz ki Google, 2014 yılında yaptığı yeniden markalaşma sürecinde de bu kavisi tercih etmişti.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz