apple self servis onarım programı

Apple Self Servis Onarım programı duyuruldu. Peki bu program neleri kapsıyor? Onarım programı ne zaman başlıyor? Detaylar haberimizde.

Apple, Self Servis Onarım projesini duyurdu. Bu projeyle birlikte kullanıcıların kendi cihazlarını onarmasına imkan sağlanacak. Bu sistem başlangıçta yalnızca iPhone 12 ve iPhone 13 serisi telefon modellerinin yanısıra 24 inç iMac, MacBook Air, 13 inç MacBook Pro ve Mac mini bilgisayar modellerinde geçerli olacak.

Apple Self Servis onarım programı 2022 başından itibaren ABD’de test edilmeye başlanacak. Self Servis Onarım kapsamında orijinal parça, tamir ekipmanları ve bileşenlerin kullanıcılara gönderilmesi sağlanacak. Öncelik ekran, kamera ve pil gibi nispeten kolay değiştirilebilen parçalarda olsa da zaman içinde listeye 200 farklı yedek parça dahil edilecek. Ayrıca Apple, kullanıcılara Self Servis Onarım rehberleri de sunacak ve montaj işlemlerine ışık tutacak.

Ürünlerin garantisi bozulacak mı?

apple self servis onarım programı

Peki parça değişimi yapılan ürünlerin garantisi bozulacak mı? Self Servis Onarım programı kapsamında sağlanan orijinal parçalar takılan ürünlerin garanti durumu etkilenmeyecek. Ayrıca gönderilen bileşenlerin garantileri de olacak. Buradaki önemli husus ise onarımı yapan kişilerin parçalara ya da cihazlara zarar vermemiş olması gerekiyor.

Apple kişilerin hatta Apple yetkili servisleri hariç servislerin dahi onarım yapması konusuna kesin şekilde karşı olması ile biliniyor. Ancak Apple’ın bu konudaki katı görüşüne aykırı olan bu hareketin Apple tarafındaki motivasyonu henüz bilinmiyor. Zira bundan önceki süreçte Apple’ın orijinal yedek parçalarına ulaşmak neredeyse imkansızdı. Ayrıca Apple marka cihazlar içerisindeki karışık katmanlardan oluşan yapısı ve neredeyse her biri diğerinden farklı uzunlukta vidaları ile tamiri oldukça zor. Apple’ın ilerleyen süreçte bu konuda da bir adım atmayacağı merak konusu.

Son yıllarda ürünlerinin fiyat aralığını genişleten, yazılım destek süresini uzatan ve abonelik servislerine ağırlık veren Apple’ın bu proje ile hem kişilerin orijinal parçaya ulaşımını kolaylaştırmayı hem de bu orijinal parçalar sayesinde ürünlerin ömrünü uzatmayı hedeflediğini söyleyebiliriz.

Tekno Safari YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir:

Apple, MacBook Serisini Temelli Değiştirebilecek Patent Savaşlarını Kazandı

Apple AirPods Pro 2 Çıkış Tarihi Sızdırıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz