Teknolojide Kadın

Teknolojide Kadın Derneği ve IMPACT 2030 Türkiye Etki Konseyi, ‘11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü’ kapsamında yeni bir etkinlik düzenledi. Kadınların ve kız çocuklarının bilim, teknoloji ve girişimcilik alanlarına katılımının ve erişiminin desteklenmesi, teşvik edilmesi ve farkındalık oluşturması amacıyla düzenlenen etkinlikte, açılış konuşmasını ‘Teknofest Robot Yarışması’ finalisti ve 7. sınıf öğrencisi İrem Eraslan yaptı.  

Teknolojide Kadın Derneği ve IMPACT 2030 Türkiye Etki Konseyi, ‘11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü’ kapsamında yeni bir etkinlik düzenledi. Birleşmiş Milletler tarafından; kadınların ve kız çocuklarının bilimdeki rollerini artırmak, STEM alanında eğitimi ve araştırma faaliyetlerine her seviyeden katılımı teşvik etmek amacıyla ilan edilen bu özel günde, iş dünyasından birçok ünlü isim kadının ve kız çocuklarının bilim, teknoloji ve girişimcilik dünyasındaki yerini konuştu. Kadınların ve kız çocuklarının bilim, teknoloji ve girişimcilik alanlarına katılımının ve erişiminin desteklenmesi, teşvik edilmesi ve farkındalık oluşturması amacıyla düzenlenen etkinlikte, açılış konuşmasını ‘Teknofest Robot Yarışması’ finalisti ve 7. sınıf öğrencisi İrem Eraslan yaptı. Konya’da yaşayan Eraslan’ın, daha önce katıldığı ‘Birleşmiş Milletler Konferansı’nda ‘Sürdürülebilir Dijital Okuryazarlık’ konusuna değinerek Türkiye’yi gururlandırdığı ifade edildi.  

Konuşmasında ‘Teknolojide Kadın Derneği’ ile nasıl tanıştığını anlatan ve bu farkındalık gününde olmaktan gurur duyduğunu belirten Eraslan, hedeflerine ulaşmak için STEM eğitimi alma hedefinin önemini vurguladı. Eraslan, konuşmasında “STEM alanında erken yaşta eğitimler çok önemli, bu konuda gerekli katkıların sağlanmasını umut ediyorum. Teknoloji erkek işi değildir, insan işidir” ifadelerini kullandı.  

Wtech Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney ise konuya ilişkin açıklamasında Teknolojide Kadın Derneği olarak hedefimiz, bilim ve teknoloji dünyasında ihtiyaç duyduğumuz insan çeşitliliğini ve fırsat eşitliğini sağlamaktır” ifadelerine yer verdi. Öney, daha sonra sözlerine şu ifadelerle devam etti: “2018 Teknoloji Endeksi raporuna göre, %9.91 olan teknolojide kadın oranını artırmayı ve kadınların bu alanda yeteneklerini geliştirmeyi planlamaktayız. Önceliğimiz, teknolojiyi tüketen kadınlar kadar üreten kadınların da sayısını artırmak ve bu alandaki çeşitliliği sağlamak.” 

Kız öğrencilerin yaklaşık yüzde 35’i, yüksek öğrenimde STEM ile ilgili alanları seçiyor

“Bugün İrem gibi kızlarımızın bilimde fende matematik de teşvik edilebilme gerekliliği ve bunun ailelerinin desteği ile olması kesindir. Genç kızlarımızın teknoloji ile bağlarını güçlendirmemiz şart. Bu nedenle Bilişimde Kızlar gününü sembol alıyor ve sahipleniyor ve bugünkü etkinliklerimiz ile STEM alanında eğitim gören genç kızlarımızın ihtiyaç duydukları, bu alanda onlara yol gösterecek ve gerekli iş bağlantılarını kurabilecekleri kontakları yaratıp sektöre erişimlerini arttırmayı hedefliyoruz” diyen Öney, ayrıca “Kadınların iş dünyasına kazandırılması ve uzmanlık becerilerinin geliştirilmesi için ‘Wtech’ olarak çalışmalarımızda kadınlara pozitif ayrım uyguluyoruz” ifadelerini de sözlerine ekledi.  

Türkiye Etki Konseyi Başkanı Arzu Pınar Demirel de etkinlikte konuşma yaptı. Demirel, yaptığı konuşmada “Birleşmiş Milletler verilerine göre; kız öğrencilerin yaklaşık yüzde 35’i, yüksek öğrenimde STEM (fen, teknoloji, mühendislik, matematik) ile ilgili alanları seçiyorlar. Oysa hızla dijitalleştiğimiz bu dünyada, yeni mesleklerin de bu alanlarda ortaya çıkması bekleniyor. ‘IMPACT2030 Türkiye Etki Konseyi’ olarak gerçekleştirdiğimiz araştırmada çalışanlar, en çok eğitim ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında gönüllülük yapmak istiyor. Çalışanlar; eşit bir gelecek ve gençlerin işsiz değil, iş sahibi olmaları için mentorluk yapabilir, bilgi ve deneyimlerini öğretebilir, uzmanlıklarını paylaşıp yol gösterebilirler” ifadelerini kullandı.

Etkinlikte; Ford Otosan CDO & BT Direktörü Hayriye Karadeniz, Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü ve Alarko Stratejik Planma Müdürü Tal Garih de konuşma yaptı. Ayrıca, moderatörlüğünü Deloitte Digital Şirket Ortağı Özlem Yanmaz ve Logo Genel Müdürü Başak Kural’ın yaptığı 2 ayrı panel de düzenlendi. YASAD (Yazılım Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Kamalı, Doğuş Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Sermin KüçükyüceGittiGidiyor Çalışan Deneyimi Direktörü Murat Yüksel ve TÜBİSAD (Bilişim Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı K. Erman Karaca; panelde geleceği sonra değil, şimdi yaratma fikrinde uzlaştı. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Microsoft’un Düzenlediği Teknolojinin Kadın Liderleri Türkiye Yarışması Sonuçlandı

Bitcoin ile Karanlık Ağda Kiralık Katil Tutan Kadın Tutuklandı

Efsane Cuma’da Erkekler Kadınlardan Daha Çok Para Harcamış

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz