Volkswagen Microsoft İş Birliği

Alman otomobil devi Volkswagen, otonom araç teknolojisine ilişkin Microsoft ile iş birliği yaptığını duyurdu. ABD merkezli yazılım devinin, sürücüsüz otomobil teknolojilerinin gelişimini hızlandırmak için Volkswagen’e bulut teknolojisi tedarik edeceği ifade edildi.  

Alman otomobil devi Volkswagen, otonom araç teknolojisine ilişkin Microsoft ile iş birliği yaptığını ve otonom sürüş sistemlerinin gelişimini hızlandırmak için ABD merkezli yazılım devinden destek talebinde bulunduğunu duyurdu. Şirket, halihazırda Microsoft ile bağlı otomobiller için bulut bilişim hizmeti teknolojileri üzerinde çalışıyordu. Söz konusu hizmetin, artık otonom sürüş teknolojilerine de genişletileceği belirtildi. Bu kapsamda; Volkswagen’in, ‘Otonom Sürüş Platformu (ADP)’nu oluşturmak için otonom sistemlerdeki uzmanlığını Microsoft’un ‘Azure’ bulut bilişim hizmetiyle birleştireceği dile getirildi.  

Volkswagen Microsoft İş Birliği

Diğer yandan; Volkswagen’in de diğer birçok otomobil üreticisine benzer şekilde paylaşımlı sürüş, mikro-mobilite ve kısa süreli araç kiralama gibi konularda dijital mobiliteye yönelik planları olduğu biliniyordu. Şirketin, bu planları hayata geçirebilmek için hem bağlı otomobil hem de otonom sürüş teknolojileri geliştirmesi gerekiyordu. Alman otomobil devi; 2020 yılında araçları ‘Car.SoftWare’ aracılığıyla birbirine bağlamak için kendi ‘VW.OS’ işletim sistemini geliştirmeye başlamıştı. Bununla birlikte; otonom sürüş teknolojileri geliştirmenin, büyük miktarda veriyi yönetmeyi gerektirdiği ifade ediliyordu. Volkswagen’in; bu nedenle hesaplama, yapay zeka (AI) ve veri yönetimi konusunda Microsoft’tan destek alacağı belirtildi. Şirket, konuya ilişkin açıklamasında “İş ortaklığı, gelişim sürecini aylardan haftalara indirmeye yardımcı olacak” ifadelerine yer verdi.  

‘General Motors (GM)’ ve ‘Cruise’ da otonom sürüş teknolojisi için ‘Microsoft’ ile iş birliği yapmıştı 

General Motors Microsoft

Yakın zamanda ‘General Motors (GM)’ ve ‘Cruise’ da otonom sürüş teknolojisi geliştirme konusunda bulut bilişim hizmeti almak için ‘Microsoft’ ile iş birliği yaptığını duyurmuştu. Ford da kısa bir süre önce, araç içi gösterge paneli sistemlerini 2023 yılına kadar ‘Android Auto’ ile çalıştırma kararı aldığını açıklamıştı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Yeni Volkswagen Golf, 2020 Yılında Tüm Avrupa’da En Çok Satan Otomobil Oldu 

Volkswagen, ‘ID.4’ İsimli İlk Elektrikli SUV Modelinin Seri Üretimine Başladı 

4 Bin Kişinin Çalışacağı 1 Milyar Euroluk Volkswagen Fabrika Projesi İptal Edildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz