mediatek-bilgisayar-islemci-teknosafari

Akıllı telefon işlemcileri ile büyük bir popülariteye sahip olan MediaTek, Windows işletim sistemi ile tam uyumlu bilgisayar için işlemci tasarlayacağını açıkladı. Qualcomm’un da gireceği sektörde rekabet, çok daha üst seviyede olacak.

Geçtiğimiz dönemde Qualcomm, bilgisayarlar için işlemci üreteceğini duyurmuştu. Bunun üzerinde MediaTek, California’da gerçekleştirilen Yönetici Zirvesi’ni başlattı. Akıllı telefon pazarında yaklaşık %40 pazar payına sahip olan şirket, bilgisayar için de işlemci üretmeyi planlıyor.

Paylaşılan bilgilere göre MediaTek, Windows için ARM tabanlı işlemciler üzerinde çalışacak. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ilk işlemci serisini piyasaya sürmek isteyen şirket, düşük seviye ve giriş seviye Chromebook cihazlar için üretilen işlemciler ile bir süredir sektörde yer alıyordu.

mediatek-qualcomm-pc-islemci-teknosafari

Son dönemlerde Apple başta olmak üzere birçok şirket, x86 tabanlı işlemcilerden ARM tabanlı çiplere geçiş yapmayı planlıyor. Bununla birlikte MediaTek, yenilenen teknolojiden geri kalmamak adına adımlar atıyor. Şirket, henüz yeni işlemcileri üretme aşamasında olsa da, Yönetici Zirvesi ile yeni duyuruların da yapılması bekleniyor.

Apple markasının eski üreticileri tarafından kurulan Nuvia şirketini de satın alan Qualcomm, Apple’ın M serisi işlemcileri ile rekabet edebilmek için 2023 yılına kadar kendi işlemcilerini üretmek istiyor. Bununla birlikte akıllı telefon sektöründe görülen rekabet, bilgisayar sektörüne de kayacak gibi gözüküyor.

Rekabetin olması, bazı kullanıcılar için kafa karıştırıcı sonuçlara sebep olabilse de, çoğunlukla kullanıcılar için olumlu sonuçlar doğurur. Zira herhangi bir sektör tekelleşmeye başladığında, kullanıcıların talepleri göz ardı edilerek durum suistimale uğrayabilir. Bu sebeple Qualcomm ve MediaTek gibi şirketlerin bilgisayar için de işlemci üretmek istemesi, biz kullanıcılar için olumlu olarak yorumlanabilir.

İlginizi Çekebilir:

Epson, Yosundan Plastik Üretimi için Çalışmalara Başladı

Efsane Haline Gelmiş Müzik Çalar Winamp Geri Dönüyor

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz