Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Metaverse konusunda son dönemde ciddi adımlar atan Meta, önceki gün düzenlediği etkinlikte karma gerçeklik gözlüğünün yanı sıra Microsoft ile ortaklığını da duyurdu.

Meta, Facebook ile başlayan yolculuğuna, farklı şirketleri de bünyesine dahil etmek suretiyle büyüyerek devam ediyor. Şirketin büyümesinde bünyesine kattığı diğer markalar kadar, iş ortaklığı yaptığı şirketlerin de etkisi görülüyor. Facebook şimdi de bir başka teknoloji devi Microsoft ile gerçekleştirdiği iş ortaklığıyla gündeme geliyor.

Meta ve Microsoft Metaverse Evreninde El Ele!

Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi Meta, önceki gün gerçekleştirdiği Meta Connect 2022 etkinliğinde yeni teknolojilerini tanıtarak teknoloj dünyasına yeni haberler verdi. Metaverse konusunda kararlı çalışmalarını sürdüren şirket, etkinlikte ilk olarak sanal ve artırılmış gerçekliği bir arada sunan yeni VR gözlüğü Meta Quest Pro’yu tanıttı. Ayrıca Meta aynı etkinlikte Microsoft ile yaptığı iş birliğini de duyurdu.

Meta evreninin yalnızca bir oyun alanından ibaret olmadığını göstermek isteyen Meta, özellikle iş sektöründe ciddi yeniliklere imza atıyor. Kullanıcıların metaverse evreninde oyun oynayabileceği gibi iş de yapabileceklerini göstermek isteyen Meta, şimdi de Microsoft’un çeşitli teknolojilerinden yararlanıyor.

Meta özellikle sanal toplantılar konusunda metaverse evrenini öne çıkarmak istiyor. Bu amaç için şirket, Microsoft’un teams uygulamasını kullanacak. Günümüzde sıkça kullanılan konferans uygulaması, Meta ve Microsoft’un ortaklığı ile metaverse evrenine taşınacak. Böylelikle kullanıcılar Meta’nın Horizon Workrooms sisteminde kendi avatarları ile toplantı odalarında yer alıp etkileşime geçebilecek.

Meta ve Microsoft’un Ortaklığı Bununla Sınırlı Kalmıyor!

Meta ve Microsoft’un ortaklığı bununla da sınırlı kalmıyor. Ofis uygulamaları dendiğinde ilk aklımıza gelen isim Microsoft ve Meta, ortaklığın sonucu olarak karma gerçeklik gözlüğü aracılığı ile kullanıcılara metaverse evreninde office ve Excel gibi Microsoft 365 uygulamalarına ulaşım sağlamayı hedefliyor.

Meta, kullanıcıların farklı cihazlardan Quest Pro’yu kullanabilmeleri ve metaverse evrenine erişebilmeleri için de önemli çalışmalar yürütüyor. Bu sorunun çözümü de Meta’nın Microsoft ile ortaklığında gizli gibi görünüyor. Azure Active Directory ve Microsoft Intune ile sistemlerin uyum içerisinde çalışması hedefleniyor.

Microsoft ile ortaklıklarını sadece iş sektörü ile sınırlı tutmayan Meta, Microsoft’un sahibi olduğu Xbox oyunlarına da erişim sağlayabilecek. Game Pass ile Minecraft ve Flight Simulator gibi oyunların Meta Quest Pro üzerinden oynanabilecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz