Son gelen güncellemeyle Google Haritalar’a birtakım yeni özellikler geldi. Toplam 4 yeni özellikten en çok öne çıkanı Live View ile gelen canlı arama özelliği oldu.

Google’ın en popüler hizmetleri arasında yer alan Google Haritalar, 2019 yılında Waze’i geçip dünyanın en çok kullanılan navigasyon ve harita uygulaması unvanını kazanmıştı. Google mühendisleri, bu birinciliği korumak için devamlı olarak yazılımlarını geliştirip yeni özellik eklemeleri yapıyor.

Geçtiğimiz aylarda Google Haritalar’a eklenen ve aracınızın motor türünü seçerek yakıt tasarrufu sağlayabileceğiniz özelliğin ülkemizde kullanıma sunulmuştu. Şimdi ise Google, birtakım yeni özellikleri daha kullanıma sundu.

Live View Özelliği Kullanılarak Arama Yapılabilecek

Google’ın geçtiğimiz aylarda tanıttığı Live View güncellemesi nihayet kullanıma sunuldu. Birkaç yıl önce kullanıma sunulan bu özellik sayesinde telefonunuzun AR özelliğiyle etrafınızdaki kafeleri, restoranları ve diğer konumları kameradan görerek üç boyutlu yol tarifi alabiliyordunuz. Ancak daha önceden bu özelliği kullanırken arama yapamıyordunuz. Şimdi gelen güncelleme ile Live View özelliğini kullanırken arama da yapabileceksiniz.

Live View’ın arama özelliği şu anda sadece Los Angeles, Londra, New York, Paris, San Francisco ve Tokyo’da kullanılmaya başladı. Fakat şu anda Google Haritalar’ın Beta sürümünü kullanan bazı kullanıcılar da bu özelliği ülkemizde deneyimleyebiliyor. Yapılan testler doğrultusunda bu özellik şu en ülkemizde pek de stabil şekilde çalışmıyor. Ancak özelliğin ülkemizde kullanılabilir olması yakın zamanda ülkemizdeki tüm kullanıcılara da sunulabileceğini bize gösteriyor.

Aracınızı Hızlı Şarj Edecek İstasyonları Görebileceksiniz

Google Haritalara gelen diğer bir özellik de elektrikli otomobil sahiplerini sevindirecek türden. Tüm dünyada kullanıma sunulan bu özellik ile kullanıcılar, elektrikli araçlarının hangi şarj girişine sahip olduğunu telefonun ayarlar kısmından seçebilecek ve şarj istasyonu ararken sadece hızlı şarja sahip olan istasyonları filtreleyebilecek. Özelliği kullanabilmek için Google Haritalar uygulamasının en güncel sürümüne sahip olmanız gerekiyor. Daha sonra ise yapmanız gereken tek şey uygulamanın ayarlar kısmına girerek “Elektrikli araç ayarları” bölümünden aracınızın desteklediği şarj türlerini seçmeniz yeterli.

Canınızın İstediği Yemeğe Göre Restoran Arayabileceksiniz

Bu güncelleme sayesinde Google, size yemek istediğiniz yemeği hazırlayan restoranları gösterebilecek. Bu özelliği kullanmanız için Hem Google Haritalar hem Google uygulamalarının güncel olması gerekiyor. Daha sonra ise tek yapmanız gereken yemek istediğiniz yemeği Google’da aratmak ve aşağıda yer alan “Haritalar” sekmesine dokunmak. Böylece o yemeği yapan restoranların tamamını görebilecek ve istediğiniz restorana yol tarifi alabileceksiniz. Ayrıca bu özellik şu an tüm dünyada kullanılabiliyor.

Tüm bunların yanı sıra Google, tekerlekli sandalye kullanan kişiler için hazırladığı ‘Erişilebilir yerler’ özelliğini de bu güncellemeyle tüm dünyada kullanıma sundu Bu özellik ile bireyler, tekerlekli sandalye kullanarak kolayca girip çıkabilecekleri binaları ve konumları harita üzerinde görebilecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz